Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Lęki i fobie

25-11-2013, 11:23 Monika Herman - Sopniewska

Już po raz drugi Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI wraz z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Rudzie Śląskiej zorganizowało Ogólnopolską Konferencję Naukową. Dzisiejsze spotkanie odbywa się pod hasłem "Poradnik Innego Myślenia. Lęki i fobie".

 

- Chodzi nam przede wszystkim o to, żeby szerzyć wiedzę dotyczącą bardzo ważnych aspektów psychologicznych, a obecnie trochę omijanych. Zależy nam, żeby przede wszystkim edukować rodziców i ludzi, którzy pracują z dziećmi – wyjaśnia Elżbieta Kuś z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rudzie Śląskiej.

 

Podczas konferencji rozmawiano na temat lęków i pracy nad nimi, rozważano problem zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych w okresie dorastania oraz lęków u dzieci najmłodszych.

 

- Jeżeli chodzi o zaburzenia obsesyjne, to są to głównie natrętne, uporczywie powtarzające się myśli, które nie znajdują rozładowania w związku z czym cały czas się powtarzają i nakręcają. Natomiast kompulsje to rytuały, czy też działania, które mają na celu złagodzenie napięcia. One również muszą być wykonywane nieustannie. Ze swojej praktyki widzę, że dzieci coraz częściej zgłaszają się z takimi problemami – mówi Katarzyna Buczyńskia, jedna z prelegentek.

 

Jako podsumowanie i uzupełnienie konferencji zaprezentowany zostanie film pt. "Nocturna".

 

- Film jest tak na prawdę propozycją, który pokazuje, że można mówić o bardzo trudnych tematach bazując na przekazie filmowym, który jest bardzo bliski dziecku. Dystans pomiędzy obrazem filmowym a człowiekiem powoduje, że dziecko czuje się bezpiecznie. Może spokojnie opowiadać o tym co widział na ekranie, a tym samym utożsamia się z bohaterem i może pracować nad tym, co drzemie w nim samym. Film jest dla dziecka zdecydowanie bliższy od książki. Jest on zdecydowanie uzupełnieniem i alternatywą pracy z dziećmi – uważa Krzysztof Kasprzyk ze Stowarzyszenia In-nI.

 

 

- Tak się składa, że również pracuję jako terapeuta z dziećmi i dorosłymi w ośrodku hipoterapeutycznym. Zdarza się, że spotykam się z sytuacjami kiedy pacjenci mają różnego rodzaju zaburzenia i chciałabym umieć im pomóc. Moim zdaniem takie spotkania są ważne, dlatego też tu jestem – mówi Katarzyna Śmietana, uczestniczka konferencji.

 

 


Komentarze