Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Lekcja europejskości

13-05-2012, 10:52 Administrator WR

Już po raz 13. ulicami Warszawy przeszła wczoraj barwna parada Schumana. Wśród kilku tysięcy młodych ludzi z całej Polski znaleźli się uczniowie Gimnazjum nr 6 z Rudy Śląskiej. Ich wyjazd był nagrodą za wysokie miejsce w ogólnopolskim konkursie promującym Europejski Rok Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

 

Tegoroczna Parada Schumana odbywała się pod hasłem: „Halo, tu Europa”. Organizatorzy chcieliw ten sposób zwrócić uwagę na europejską solidarność oraz podkreślić, jak ważna dla wszystkich mieszkańców Europy jest europejska tożsamość.

Pomimo niesprzyjającej pogody kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski w barwnym korowodzie wyruszyło w samo południe spod Placu Zamkowego w Warszawie, a następnie przeszło ulicami stolicy. Wśród defilujących znalazła się siódemka uczniów z Gimnazjum nr 6 z Rudy Śląskiej, którzy wraz z opiekunem Elżbietą Bartoszek zostali zaproszeni na to wydarzenie przez organizatorów parady – Fundację im. Schumana.

Wśród gości specjalnych tegorocznej Parady Schumana znaleźli się m.in. były premier Tadeusz Mazowiecki oraz komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski.

- Jesteście pogodniejsi niż pogoda. Jesteście świadectwem, że nadal wierzymy w Europę, że będzie się ona umacniać i przetrwa wszelkie kryzysy - mówił do młodych ludzi Tadeusz Mazowiecki.

 

Aby być bardziej widocznym w kolorowym tłumie, młodzież z Rudy Śląskiej przygotowała wcześniej specjalne transparenty. Niestety w czasie marszu w deszczu uległy one zniszczeniu. - Pomimo tej pogody jesteśmy w wyśmienitych nastrojach. Dzisiejsze wydarzenie to prawdziwe europejskie święto, cieszę się, że mogłam wraz z moimi uczniami wziąć w nim udział – komentowała na gorąco udział w tegorocznej paradzie opiekun rudzkiej grupy Elżbieta Bartoszek.

Udział w paradzie był dla uczniów z Rudy Śląskiej również lekcją wiedzy o Europie. Na trasie przemarszu można było zapoznać się z materiałami informacyjnymi na temat Unii Europejskiej. - Było to dla nas niezwykłe przeżycie, mogliśmy spotkać rówieśników z całej Polski oraz Europy. Mogliśmy również wziąć udział w grach i zabawach związanych z Unią Europejską – mówiła Katarzyna Szymik uczennica klasy I z Gimnazjum nr 6.

 

Udział młodych rudzian w tegorocznej paradzie był nagrodą za wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie promującym Europejski Rok Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. W marcu tego roku w swojej szkole zorganizowali turniej tenisa stołowego, w którym wzięli udział uczniowie, ich rodzice oraz dziadkowie. Pomysł turnieju oraz zamieszczona na stronie internetowej relacja
z tego wydarzenia zostały docenione przez władze Fundacji Schumana, która zaprosiła oraz pokryła koszty przyjazdu rudzian do Warszawy.

 

Młodzież z Gimnazjum nr 6, która brała udział w Paradzie Schumana zrzeszona jest w Szkolnym Klubie Europejskim „Euro6", który funkcjonuje przy szkole od września 2003 r., a jego działalność na rzecz propagowania wiedzy o Unii Europejskiej oraz kulturze państw członkowskich sięga roku 2007. Tegoroczna nagroda, która była przepustką do udziału w paradzie to nie jedyny sukces w dorobku klubu. W 2007 r. uczennice gimnazjum zajęły II miejsce w ogólnopolskim konkursie „Pokaż się” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Do klubu należy dziś 10 uczniów, zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Klub jest jedynym nieprzerwanie działającym Szkolnym Klubem Europejskim działającym w Rudzie Śląskiej.

 

Szkolne Kluby Europejskie skupiają młodzież oraz dorosłych zainteresowanych integracją europejską. Na terenie Unii Europejskiej istnieje ponad 3000 takich klubów. Często są one jedynymi ośrodkami działalności proeuropejskiej w środowiskach lokalnych.

 

Parada Schumana organizowana jest od 1999 roku przez Polską Fundację im. Roberta Schumana, która powstała w 1991 roku z inicjatywy osób związanych ze zmianami ustrojowymi lat 1989-90, miedzy innymi przez Tadeusza Mazowieckiego i Piotra Nowina-Konopkę. Imię Roberta Schumana zostało wybrane przez fundatorów, jako nawiązanie do polityki francusko-niemieckiej lat pięćdziesiątych, modelu pojednania zwróconego w przyszłość i nastawionego na budowanie wspólnej Europy.

Foto: Elżbieta Bartoszek

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze