Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Kropla, która ratuje życie

27-09-2019, 15:10 Joanna Oreł

Członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi im. Henryka Dunanta w Rudzie Śląskiej podsumowali w piątek (27.09) XV edycję akcji Wakacyjnej Kropli Krwi. Spotkanie ODK RSM “Matecznik” w Rudzie było również okazją do wręczenia odznaczeń.

Jak co roku akcja Wakacyjna Kropla Krwi trwała od maja do września. Termin ten jest nieprzypadkowy, bo wiąże się z sezonem urlopowym, kiedy to stali dawcy często nie mają okazji regularnie dzielić się tym cennym darem życia. W tym roku udało się razem z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic zorganizować 20 akcji poboru krwi na Placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu oraz przy kościele pw. św. Barbary w Bykowinie. - W akcjach tych wzięły udział 382 osoby z Rudy Śląskiej i miast ościennych, spośród których 292 osoby oddały krew. Dzięki temu udało się uzbierać ok. 131,4 litrów krwi - podsumowuje Eugeniusz Gunia, prezes Klubu HDK im. Henryka Dunanta.

Okazją do tego podsumowania było piątkowe spotkanie w ODK RSM “Mateczniki”, gdzie ponadto wręczono odznaki klubowe dla najaktywniejszych dawców, z czego Bogdan Bobko i Andrzej Sobczak zostali nagrodzeni Odznakami Honorowymi za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Przypomnijmy, że aby oddać krew trzeba mieć od 18 do 65 lat, wagę powyżej 50 kg oraz odpowiednie BMI, a także trzeba być zdrowym oraz nie przyjmować na stałe pewnych leków.


Komentarze