Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Koronawirus to test dla wszystkich mieszkańców

16-03-2020, 13:29 Joanna Oreł

Rośnie liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W tej chwili zarażonych jest 150 osób w całej Polsce. Natomiast ogółem w całym województwie śląskim odnotowano 16 przypadków zakażeń. Jeżeli chodzi o nasze miasto to nadal nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zakażonej koronawirusem. - Sytuacja epidemiologiczna w Rudzie Śląskiej wygląda następująco: nie ma stwierdzonego przypadku koronawirusa, jedna osoba hospitalizowana, 38 przechodzi kwarantannę, 133 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym - poinformowała Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. Niestety w sobotę wieczorem (14.03) Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w kraju zmarła trzecia zarażona osoba.

Trwa stan zagrożenia epidemicznego

Przypominamy, że od piątku (13.03) w całym kraju trwa stan zagrożenia epidemicznego. To oznacza, że od niedzieli 15 marca na 10 dni zamknięte zostały granice naszego kraju dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami mogą wracać do Polski, ale będą poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszone zostały także międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń. Tymczasowo została przywrócona kontrola graniczna – od 15 marca na 10 dni z możliwością przedłużenia. Krajowy transport autobusowy, lotniczy i kolejowy działa normalnie.

Zamknięte galerie handlowe, jedzenie tylko na wynos

Rząd ograniczył także funkcjonowanie galerii handlowych (apteki, sklepy spożywcze i drogerie działają wszędzie – również w galeriach i centrach handlowych). Zakazano ponadto organizacji zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym. Niestety zakaz ten został złamany w weekend przez jeden z lokali w Bielszowicach. Policja z prokuraturą prowadzą stosowne postępowanie w tej sprawie. W niedzielę (15.03) wiele mszy transmitowanych było online przez poszczególne parafie, a księża apelowali o pozostanie w domach.

Jeżeli chodzi o restauracje, bary i kawiarnie, to te mogą prowadzić tylko działalność na dowóz i na wynos. Banki i placówki finansowe działają. Decyzją ministra edukacji narodowej do środy 25 marca w całej Polsce zamknięte zostały wszystkie placówki oświatowe. Aby uniknąć spotkań większych grup dzieci i młodzieży, strażnicy miejscy i policjanci kontrolują miejsca, gdzie mogą się gromadzić młodzi ludzie.

Odwołane spotkania z mieszkańcami, UM zamknięty dla petentów

Ponadto, jeżeli chodzi o Rudę Śląską, to od poniedziałku 16 marca do odwołania Urząd Miasta jest zamknięty dla klientów. Urzędnicy nadal pracują, ale sprawy załatwiane są przede wszystkim drogą telefoniczną i elektroniczną. W sprawach pilnych wizyty w urzędzie będą możliwe po uprzednim, telefonicznym umówieniu się z pracownikiem urzędu.

Odwołane zostały także spotkania z prezydent miasta. - Kolejne dni i godziny przynoszą nowe informacje dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa i podejmowanych w związku z tym środków zaradczych. Nie możemy bagatelizować tych wiadomości. Jednocześnie musimy wszyscy postępować odpowiedzialnie i racjonalnie. Dlatego też podjęłam decyzję, że zawieszam wiosenne spotkania z mieszkańcami, bo zdrowie i bezpieczeństwo rudzian są teraz najważniejsze – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Zaostrzony rygor w Szpitalu Miejskim

Natomiast Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej zawiesił wszystkie planowane przyjęcia, w tym porody rodzinne, do odwołania. Nie dotyczy to pacjentów DILO, wszystkich pacjentów onkologicznych, a także pacjentek do porodu. W placówce nadal utrzymany jest zakaz odwiedzin, a każdej osobie, która wchodzi do Szpitala Miejskiego, mierzona jest temperatura oraz przeprowadzany jest z nią wywiad epidemiologiczny. Warto w tym miejscu dodać, że w rudzkim Szpitalu Miejskim nie ma oddziału zakaźnego, a więc nie powinny zgłaszać się do niego osoby z podejrzeniem zakażenia.

Od poniedziałku (16.03) ograniczone zostały planowane wizyty w poradniach specjalistycznych poza wizytami pilnymi i zaplanowanymi po leczeniu szpitalnym. - Poradnie przyszpitalne, przychodnia specjalistyczna i poradnie rejonowe dokonują rejestracji telefonicznie i udzielają teleporad. Istnieje możliwość uzyskania w ten sposób e-recepty, otrzymania czy też przedłużenia zwolnienia lekarskiego – informuje wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Odwołane wydarzenia, instytucje sportu i kultury są nieczynne

Zamknięte do odwołania zostały miejskie placówki kulturalne (Miejskie Centrum Kultury, Dom Kultury w Bielszowicach, Młodzieżowy Dom Kultury, Muzeum Miejskie oraz Miejska Biblioteka Publiczna). Zamknięte zostały także placówki świadczące wsparcie z zakresu pomocy społecznej (m.in. Placówka Wsparcia Dziennego, Dzienny Dom „Senior Wigor”, Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych w Bykowinie) oraz świetlice prowadzące zajęcia profilaktyczno-wychowawcze dla dzieci i młodzieży.
Ponadto nieczynne dla mieszkańców są baseny, hale sportowe oraz Aquadrom. Dodatkowo nie będą również odbywały się miejskie imprezy. Odwołano m.in. III Festiwal Filmów Nurkowych "Głębiny", kurs samoobrony dla kobiet, galę finałową VI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück" oraz Giełdę Szkół Ponadpodstawowych. Zawieszone zostały też rozgrywki klubów sportowych.

Zmiany dotyczą również Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego od 16 marca wstrzymane zostało wypłacanie świadczeń w kasie. Wypłaty będą przekazywane drogą pocztową. Natomiast pracownicy socjalni, asystenci rodzin, koordynatorzy pieczy rodzinnej oraz pracownicy zajmujący się wypłacanymi świadczeniami ograniczyli do niezbędnego minimum osobisty kontakt ze stronami.

Także rudzka policja zaapelowała o ograniczenie wizyt mieszkańców. Część spraw można załatwić drogą elektroniczną lub telefoniczną. Ponadto zawieszono możliwość korzystania z samoobsługowych alkomatów, które znajdują się na komisariatach oraz w siedzibie głównej KMP.

Zmiany w transporcie

Aby ograniczyć kontakt między ludźmi, ogłoszone zostały zmiany w komunikacji publicznej. Zarząd Transportu Metropolitalnego m.in. wprowadził rozkłady jazdy ważne w dni robocze nieszkolne (poza weekendami), pojazdy są dokładnie czyszczone oraz zawieszono bezpośrednią sprzedaż biletów u kierowców.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Stan zagrożenia epidemicznego - co oznacza?

- zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, w tym zgromadzeń państwowych i religijnych;
- sklepy, które znajdują się poza galeriami handlowymi, będą otwarte;
- w galeriach handlowych czynne są tylko sklepy spożywcze, pralnie, apteki i drogerie;
- tymczasowo została przywrócona kontrola graniczna od 15 marca na 10 dni,
- banki i placówki finansowe działają;
- zawieszone zostały międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe;
- wprowadzony został zakaz wjazdu cudzoziemców do Polski;
- restauracje, bary i kawiarnie mogą prowadzić tylko działalność na dowóz i na wynos;
- transport cargo działa;
- osoby powracające z zagranicy muszą przejść dwutygodniową kwarantannę domową.

Co zrobić, gdy podejrzewamy, że jesteśmy zakażeni?

W grupie ryzyka są osoby, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywały za granicą, a w szczególności w krajach, gdzie odnotowano najwięcej zachorowań na koronawirusa. Szczególnie narażone są także osoby starsze i borykające się z przewlekłymi chorobami. Niepokojące objawy to: gorączka, duszności kaszel oraz problem z oddychaniem.

Co ważne - jeżeli jesteśmy zaniepokojeni stanem swojego zdrowia, należy pozostać w domu i skontaktować się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Rudzie Śląskiej (nr tel. 668-164-330) lub zadzwonić pod numerem alarmowy 112, bądź do najbliższego oddziału zakaźnego w Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie (nr tel. 797-189-603).

WAŻNE TELEFONY:

- Całodobową infolinię dotyczącą koronawirusa prowadzi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rudzie Śląskiej pod nr tel. 668-164-330.
- Stały 24-godzinny dyżur pełni także punkt informacyjny Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach pod nr tel. 32 351-23-00.
- Całodobową infolinię dotyczącą koronawirusa prowadzi również NFZ pod nr tel. 800-190-590.
- W Rudzie Śląskiej całodobowy dyżur pełni Centrum Zarządzania Kryzysowego pod nr tel. 800-158-800.
- Specjalna infolinia ZUS pod nr. tel. 22 560-16-00.

Uwaga na oszustwa!

Ministerstwo Zdrowia nie planuje masowych szczepień w związku z koronawirusem. W związku z tym nie należy logować się na strony podawane w SMS-ach, w których mówi się o konieczności wniesienia opłat. Informacje o podejmowanych działaniach znajdują się na stronach Ministerstwo Zdrowia i Kancelaria Premiera.

Ministerstwo Zdrowia nie rozsyła także żadnych SMS-ów dotyczących wsparcia żywieniowego w związku z epidemią koronawirusa. W tym przypadku również nie powinno się wchodzić na podaną stronę internetową w SMS-ie.

Co z podróżnymi, którzy są poza granicami kraju?
Osoby, które nie mają możliwości, by wrócić do Polski transportem kołowym, mają trzy możliwości powrotu samolotem. Na teren naszego kraju wpuszczane są wszystkie samoloty czarterowe z Polakami na pokładzie, których loty były wcześniej zaplanowane. Z tej możliwości mogą skorzystać również cudzoziemcy, którzy są rodziną polskich obywateli, posiadają Kartę Polaka lub mają prawo stałego bądź czasowego pobytu w naszym kraju albo posiadają pozwolenie na pracę.

Po drugie Polskie Linie Lotnicze LOT mają organizować specjalne loty czarterowe w różne strony świata, by przywieźć stamtąd Polaków lub cudzoziemców na stałe związanych z naszym krajem. Na razie dodatkowe loty dotyczą Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru, Malty oraz USA. Ponadto będzie możliwość zgłoszenia zapotrzebowania na lot do miejsc, które nie znalazły się na liście LOT-u. Można to zrobić poprzez platformę "Lot do domu". Po stronie podróżujących będą leżały koszty kupna biletu po zryczałtowanej stawce.


Komentarze