Konkurs „Ślōnzoki niy gyńsi” po raz 20-ty!
07-05-2025, 14:16 Tekst i foto: BL
29 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 22 im. Jana S. Dworaka w Rudzie Śląskiej odbyła się jubileuszowa edycja Regionalnego Konkursu Ślōnskij Godki „Ślōnzoki niy gyńsi”. Wydarzenie to, organizowane nieprzerwanie od dwudziestu lat, po raz kolejny udowodniło, że ślonsko godka mo się dobrze i zyskuje młodych ambasadorów, którzy z dumą kultywują swoje dziedzictwo.
Głównym celem konkursu jest przede wszystkim promowanie gwary śląskiej wśród młodzieży oraz ukazanie jej piękna i bogactwa. Konkurs przypomina o obyczajach, które są charakterystyczne dla Górnego Śląska, o świętach, odpustach i codziennym życiu Górnoślązaków. Za pomocą wierszy, monologów, gry aktorskiej przywołuje minione lata. W konkursie brali udział uczniowie starszych klas szkół podstawowych (V-VIII) oraz młodzież ze szkół ponadpodstawowych, reprezentujących Rudę Śląską i okoliczne miejscowości. W jubileuszowej edycji wystąpiło 32 uczestników. Uczniowie prezentowali dowolne teksty, mogła to być twórczość własna, prace autorskie przygotowane wraz z nauczycielami czy rodziną, możliwe było również wykorzystanie tekstów wcześniej publikowanych, nierzadko znanych autorów.
Rangę wydarzenia podkreślał honorowy patronat objęty przez prezydenta Michała Pierończyka oraz Koło Kochłowice Związku Górnośląskiego. Uczestników oceniało wyjątkowe jury. W jego skład wchodzili: profesor Dorota Świtała-Trybek z Uniwersytetu Opolskiego, profesor Jolanta Tambor z Uniwersytetu Śląskiego, Karolina Sosna, aktorka teatru Naumiony i zdobywczyni tegorocznej Złotej Maski oraz Lucjan Noras, również aktor Teatru Naumiony.
Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe. Nagrodę Grand Prix oraz statuetkę świętej Barbary wykonaną z węgla zdobył Wojciech Miliczek z III LO w Kochłowicach. Dodatkowo, dzięki fundatorowi, eurodeputowanemu Łukaszowi Kohutowi, Grand Prix wiązało się z wycieczką do Europarlamentu.
W kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych: I miejsce zdobył Artur Kurka z IV LO, II miejsce Paweł Zieliński z II LO, III miejsce Patrycja Trubic z III LO im. Batorego z Chorzowa. Wyróżnienie otrzymała Karolina Czech z III LO im. Batorego z Chorzowa. W kategorii szkół podstawowych: I miejsce ex aequo zdobyli Łukasz Michalski z SP 1 z Orzesza i Tomasz Finbeiner z MSP nr 1 z Piekar Śląskich, II miejsce Ewelina Roczniok z SP 30 z Rudy Śląskiej, III miejsce Wiktoria Cabała z SP 17 z Rudy Śląskiej Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: zespół uczniów z SP z Ziemięcic, Antonina Reda z SP 22 z Rudy Śląskiej oraz Antonina Kudlek z SP 30 z Rudy Śląskiej.
Konkurs od zarania jego istnienia organizowały: Joanna Chawińska, Dobrochana Sztajerska, Katarzyna Pietrzak i Alicja Kiolbasa, obecnie Janina Bienek. Sukces tegorocznej edycji nie byłby możliwy bez hojności patronów i sponsorów. Konkurs sponsorowały biura poselskie: posłanki Urszuli Koszutskiej i eurodeputowanego Łukasza Kohuta oraz firma ZEKON. Podziękowania należą się również Uniwersytetowi Śląskiemu, Radzie Rodziców SP 22 a także Miastu Ruda Śląska i wielu ważnym choć anonimowym darczyńcom.
Jubileuszowy konkurs miał ciepłą, serdeczną atmosferę, tak charakterystyczną dla śląskiego świętowania. Publiczność doskonale bawiła się przy monologu o tym co powinna zawierać damska torebka, wspomnieniu o październikowym odpuście w Rudzie, wzruszającej opowieści o przechodzącej z matki na córkę poduszce z ausztojera... Nie zabrakło nawet „Hanki” Alojzego Lysko. Jubileuszowa edycja pokazała, że troska o regionalne dziedzictwo jest wciąż żywa, a śląska godka ma przed sobą przyszłość właśnie dzięki zaangażowaniu młodego pokolenia i pasji organizatorów.
- W konkursie obserwujemy zarówno stałych uczestników, jak i – co budujące – nowe twarze. To daje wiarę w rosnące grono entuzjastów. Potwierdzamy, że nie kończymy na 20. edycji i planujemy kontynuację - przekazał dyrektor SP 22, Damian Pajonk.
Aby ślonsko godka przetrwała, musi żyć w młodym pokoleniu…
Komentarze