Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Koniec ŚKUP-u, czas na Transport GZM

18-01-2023, 11:28 Joanna Oreł

Nie w styczniu, jak pierwotnie zapowiadano, ale prawdopodobnie 28 lutego zacznie obowiązywać nowa taryfa Zarządu Transportu Metropolitalnego, który zajmuje się organizacją transportu zbiorowego w regionie. Zmiany oznaczają ,,przejście” z systemu ŚKUP na nową taryfę ZTM.

Trwają odbiory nowej aplikacji, która będzie podstawą nowego systemu sprzedaży biletów. Dopracowujemy produkt, aby w dniu, w którym udostępnimy go pasażerom, był jak najlepszej jakości – mówi Jacek Brzezinka, członek zarządu GórnośląskoZagłębiowskiej Metropolii, pod którą podlega ZTM. – Komfort pasażerów, nie tylko jazdy, ale również korzystania z oferowanych przez nas rozwiązań, jest dla nas najważniejszy. Dlatego potrzebujemy więcej czasu na przygotowania i testy – dodaje.

Celem zmiany jest unowocześnienie, usprawnienie i usunięcie wad, wynikających ze starzejącej się technologii obecnego systemu ŚKUP. – Najważniejszą zmianą będzie przejście na tryb online, dzięki czemu nowy system będzie działać szybciej niż obecnie, a transakcje będą realizowane w czasie rzeczywistym. Modernizacja systemu jest możliwa, ponieważ dobiegł końca okres trwałości projektu ŚKUP, który był współfinansowany z dotacji Unii Europejskiej – tłumaczy Michał Nowak, główny specjalista z Wydziału ds. PR i Mediów Własnych Departamentu Marki i Komunikacji Marketingowej GZM.

Co istotne, bilety i środki pozostaną na kartach ŚKUP. Kiedy uruchomiony zostanie nowy system, należy założyć na nim konto i zmigrować dane z systemu ŚKUP. Ponadto, w związku z przesunięciem daty wejścia w życie nowej taryfy, zakup biletów za pomocą ŚKUP-u będzie możliwy dłużej, do czasu, kiedy uruchomiona zostanie nowa aplikacja.

– Unowocześnienie systemu płatności za przejazdy daje również nowe możliwości, jeśli chodzi o większe uelastycznienie samej taryfy. Wraz z wejściem systemu Transport GZM, wprowadzimy również taryfę czasową „Podróż Start/Stop”, dzięki której pojawią się nowe przedziały czasowe: 5-, 10- i 15-minutowe, krótsze niż dla obecnych biletów jednorazowych/ krótkookresowych. W początkowym okresie przejazd do 5 minut będzie kosztował tylko złotówkę, a docelowo – 2 złote – zapowiada Michał Nowak.

Kolejną zmianą jest to, że niedawno w środkach transportu kursujących m.in. po Rudzie Śląskiej zamontowano nowe kasowniki. Mają one docelowo obsługiwać zarówno karty ŚKUP (tak długo, jak długi będzie ich termin ważności), jak i nowe Metrokarty, które mają być częścią systemu Transport GZM (bez obowiązku ich wyrobienia). Pytanie, co stanie się z dotychczasowymi urządzeniami? GZM zapowiada ich modernizację. – Po pierwsze – starsze urządzenia zyskają całkowicie nowe oprogramowanie i funkcjonalności. Po drugie – na podstawie zawartych umów przewozowych w nowych pojazdach, już teraz są zastępowane nowymi automatami biletowymi z ekranem dotykowym, jak również wspomnianymi powyżej kasownikami do obsługi kart. Część pojazdów ZTM jest już wyposażona w nowe urządzenia, a kolejne będą montowane od połowy tego roku (w sumie pojawią się w ok. 1700 pojazdach) – mówi Michał Nowak.


Komentarze