Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Koniec roku szkolnego

30-06-2012, 00:03 Sandra Hajduk

W piątek 29 czerwca w rudzkich szkołach zaroiło się od kwiatów i biało-czarnych strojów. A wszystko to za sprawą zakończenia roku szkolnego. Oficjalnie to dla dzieci i młodzieży z rudzkich szkół rozpoczęły się wakacje.

Tegoroczne zakończenie roku szkolnego obchodziło 21 tysięcy uczniów. Dla sporej części z nich był to ciężki rok, gdyż musieli oni podejść do egzaminów kończących określony etap kształcenia. Do egzaminu kończącego szkołę podstawową przystąpiło około 1200 dzieci. Niemal taka sama liczba osób podeszła do tegorocznego egzaminu kończącego szkołę gimnazjalną. Wcześniej swoje zakończenie roku obchodzili tegoroczni maturzyści, których w naszym mieście było prawie ośmiuset.

Ten rok szkolny dla wielu należał do najważniejszych. Szczególnie musieli się napracować uczniowie trzecich klas szkół gimnazjalnych.

 – Z całą pewnością ten rok był trudny i bardzo długi. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się tak, żebyśmy rzeczywiście do ostatniego czerwca pracowali. Szczególnie trudny był dla uczniów klas trzecich szkół gimnazjalnych, których w tym roku będziemy żegnać. Przystępowali oni do egzaminu końcowego, który w tym roku zyskał zupełnie nową formę, inną niż w zeszłym roku. Zatem oni przecierali szlaki dla wszystkich tych, którzy będą za nimi szli. Uczniowie klas trzecich stoją teraz na rozdrożu. Zaczynają zupełnie nowe życie, w zupełnie nowym miejscu, a to dla każdego jest bardzo trudne. – mówi Ewa Stepuch, dyrektor Gimnazjum nr 13 imienia Roberta Schumana w Rudzie Śląskiej.

Nie wszystkim jednak nauka sprawia tyle samo trudu:

 – Ilość pracy włożonej w naukę zależy od osoby. Jeśli się bardzo chce to po prostu można. Mnie to przychodzi dosyć łatwo – opowiada Róża Maras, która została wyróżniona tytułem najlepszej absolwentki Gimnazjum nr 13 w Rudzie Śląskiej.

W przyszłości chciałabym zostać ekonomistą i chcę dalej się kształcić w tym kierunku. W wakacje zamierzam odpocząć i trochę poleniuchować – opowiadała dalej o swoich planach.

Podobne plany na spędzenie wolnego czasu mają także inni uczniowie rudzkiego gimnazjum:

 –W  tym roku wakacje spędzę u babci na Mazurach. Odpocznę i program trochę w piłkę z kolegami – mówi Bogdan, także uczeń III klasy gimnazjum.

Wakacje to nie tylko zasłużony wypoczynek dla uczniów. Na wolny czas zapracowali także nauczyciele.

- Dla nauczycieli miniony rok szkolny także był wyzwaniem. Musieli oni włożyć wiele trudu w to, żeby uczniów dobrze przygotować do tej nowej formy egzaminów – dodaje Ewa Stepuch.

W trakcie akademii kończących aktualny rok szkolny wiele ciepłych słów spłynęło także pod adresem rodziców. Niejednokrotnie angażowali się oni w życie szkoły, do której uczęszczały ich dzieci. Oni także stoją za sukcesami swoich pociech poświęcając swój wolny czas na pomoc przy odrabianiu zadań domowych i tłumaczenie niejasności.

Po trudach roku szkolnego wszystkim uczniom i nauczycielom zdecydowanie należy się chwila wytchnienia i odpoczynku. Wszystkim życzymy zatem słonecznej pogody oraz wielu niezapomnianych przygód w trakcie tegorocznych wakacji.Komentarze