Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Końcowe prace na rondzie w Rudzie

01-03-2019, 09:48 admin

Od poniedziałku, 4 marca, kierowców czekają utrudnienia w rejonie ronda budowanego na skrzyżowaniu ulic Wolności, Magazynowej i Brańskiego w Rudzie Śląskiej. Dobre warunki pogodowe pozwalają na sfinalizowanie tej inwestycji. Rondo powinno być gotowe na początku kwietnia br. Koszt jego budowy to 7,8 mln zł.

- Budowa ronda to jedno z zadań usprawniających układ komunikacyjny, kluczowy dla północnej części miasta. Z powodu niskich temperatur ostatni etap realizacji musiał być wstrzymany, możemy już jednak dokończyć inwestycję. Kierowców prosimy o jeszcze trochę cierpliwości – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Kontynuacja prac oznacza dla kierowców utrudnienia większe, niż w czasie ich wstrzymania. Ulica Magazynowa będzie ponownie zamknięta dla ruchu na odcinku od ul. Norwida do ul. Wolności. Objazd zostanie poprowadzony ulicami Kokotek, Zabrzańską i Wolności, z wyjątkiem linii autobusowej nr 147, która ma zapewniony przejazd normalną trasą. Na ul. Wolności w rejonie budowy wprowadzony zostanie ruch wahadłowy. Natomiast ulica Brańskiego cały czas jest zamknięta dla ruchu na odcinku od ul. Wolności do ul. Narcyzów, a objazd jest poprowadzony ulicami Różaną, Storczyków i Narcyzów.

Przypomnijmy, że budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Wolności, Magazynowej i Brańskiego rozpoczęła się latem ubiegłego roku. – Dzięki tej inwestycji zwiększy się bezpieczeństwo i płynność ruchu na tym skrzyżowaniu – mówi Mariusz Pol z Wydziału Dróg i Mostów UM. – Zadanie obejmuje wykonanie nawierzchni jezdni z betonu asfaltowego, chodnika i ścieżki rowerowej z kostki betonowej, zatoki autobusowej z kostki granitowej i miejsc postojowych z płyt ażurowych, budowę kanalizacji deszczowej i oświetlenia ulicznego, a także rozbiórkę nieużywanego już torowiska tramwajowego - informuje.

W ramach inwestycji znalazła się też budowa oświetlenia drogowego ulicy Brańskiego od ronda do skrzyżowania z ulicą Narcyzów oraz doświetlenie przejścia dla pieszych przy ul. Wolności. Samo rondo będzie typu turbinowego – kierowcy wjeżdżający z ul. Magazynowej i od południowej strony z ul. Wolności przed wjazdem na rondo będą wybierali jeden z dwóch pasów ruchu zgodnie z planowanym kierunkiem wyjazdu. Do wykonania zostało położenie nawierzchni oraz prace wykończeniowe. Koszt zadania to ponad 7,8 mln zł.

W dzielnicy Ruda prowadzona jest kolejna duża inwestycja drogowa – przebudowa ul. Piastowskiej, która łączy się z ul. Wolności i prowadzi do granicy miasta z Bytomiem. - Modernizacja tej ulicy będzie kosztować prawie 27 mln zł – mówi wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Na odcinku prawie 2 kilometrów wymieniona zostanie nawierzchnia, powstanie nowy most nad rzeką Bytomką, chodniki, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe i postojowe, oświetlenie LED oraz zbiorniki retencyjne. Wykonana zostanie kanalizacja deszczowa i sanitarna, przebudowana zostanie sieć wodociągowa, gazowa i teletechniczna oraz linia energetyczna, a także zlikwidowane zostanie torowisko po dawnej linii tramwajowej nr 18 – wylicza.

Plac budowy został przekazany w lipcu ubiegłego roku, wykonawca na realizację zadania ma 20 miesięcy. Prace rozpoczęły się w rejonie mostu nad Bytomką, gdzie w najbliższym miesiącu kładziony będzie asfalt na odcinku od ul. Na Łąkach do ul. Jana Gierałtowskiego. Na część inwestycji, która dotyczy budowy nowego mostu, Ruda Śląska otrzymała dofinansowanie z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z puli Metropolitalnego Funduszu Solidarności w kwocie 1,8 mln zł.

Trwa również opracowywanie dokumentacji projektowej kompleksowej przebudowy ulicy Wolności. To droga powiatowa o długości 1,7 km, pełniąca ważną rolę w układzie drogowym miasta jako łącznik centrum dzielnicy Ruda z drogami wojewódzkimi nr 925 i 902 (Drogowa Trasa Średnicowa). Do 14 lutego 2015 r. w ciągu ulicy Wolności przebiegała jednotorowa linia tramwajowa, obecnie wzdłuż ulicy przebiegają jedynie linie autobusowe. Rozpoczęcie przebudowy planowane jest na lata następne.

W budżecie Rudy Śląskiej na 2019 rok na inwestycje zarezerwowano prawie 126 mln zł, w tym ponad 50 mln zł na zadania drogowe. Najważniejsze wydatki w tym zakresie związane są z przebudową ul. Piastowskiej (18,3 mln zł), budową odcinka trasy N-S od ul. Kokota do zjazdu z autostrady A4 (8,7 mln zł), przebudową dróg gruntowych (5,6 mln zł), budową dróg dojazdowych do zbytych nieruchomości mieszkalnych (5 mln zł) oraz budową ronda na skrzyżowaniu ulic Wolności, Magazynowej i Brańskiego (3 mln zł).

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze