Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Kompleksowa oferta wsparcia dla firm

11-03-2025, 10:44 Tekst i foto: BL

Z inicjatywy Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, 6 marca w Stacji Biblioteka odbyło się kolejne spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców, poświęcone funduszom unijnym.

Cykl spotkań organizowany przez Śląski Inkubator Przedsiębiorczości wraz z  Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach i Śląskim Centrum Przedsiębiorczości  odbył się  tym razem w gościnnych wnętrzach Stacji Biblioteka. Na przestronnym holu swoje stanowiska zaprezentowały instytucje na co dzień zajmujące się unijnymi funduszami, nie zabrakło również rudzkich przedsiębiorstw – m.in. PWiK. W sali dotychczas znanej z koncertów i wydarzeń artystycznych, tym razem rozmawiano o  możliwościach pozyskiwania funduszy unijnych dla przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę fakt, że to dzięki środkom unijnym udało się przekształcić zabytkowy dworzec w nowoczesne miejsce spotkań, lokalizacja spotkania była jak najbardziej zrozumiała i wyjątkowo dopasowana. – Śląski Inkubator Przedsiębiorczości niezwykle aktywnie  stwarza dla przedsiębiorców przestrzeń do pozyskiwania wiedzy i praktyki na temat unijnych funduszy, umożliwia nawiązywanie biznesowych kontaktów, wymianę doświadczeń i dzielenie się sprawdzonymi dobrymi praktykami w biznesie. Nasza oferta skierowana dla przedsiębiorców jest niezwykle bogata –  wyjaśniała prezes Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, Izabela Moczko – Takie spotkania to także okazja by pokazać w Rudzie Śląskiej oferty naszych partnerów, różnorodne i adresowane do wielu grup odbiorców. Wspólnie udaje nam się wykreować szeroką i aktualizowaną na bieżąco kompleksową ofertę wsparcia dla firm. Konsekwentnie współpracujemy na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w regionie, wzajemnie się inspirując, wspierając i promując -  dodała.

Spotkanie zgromadziło licznych przedstawicieli biznesu, zainteresowanych możliwościami pozyskania wsparcia finansowego. Sekretarz Miasta Ruda Śląska, Liliana Moskała-Zydra, witając gości w imieniu prezydenta Michała Pierończyka, podkreśliła znaczenie tego typu inicjatyw dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. - Jest to kolejne spotkanie dla przedsiębiorców,  zorganizowane przez nasz Śląski Inkubator Przedsiębiorczości oaz Wojewódzki Urząd Pracy i Śląskie Centrum Przedsiębiorczości. Spotkanie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Ruda Śląska Michała Pierończyka, dla miasta jest bardzo ważne by nasi przedsiębiorcy wiedzieli gdzie i  w jaki sposób mogą pozyskiwać fundusze na swoją działalność – dodała Sekretarz Miasta.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z kompleksową ofertą, przedstawioną przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, Śląski Inkubator Przedsiębiorczości oraz Śląskie Centrum Przedsiębiorczości. - Wojewódzki Urząd Pracy wdraża działania z różnych obszarów interwencji. To przede wszystkim wsparcie na kształcenie ustawiczne osób dorosłych, zarówno za pośrednictwem przedsiębiorcy, jak również z własnej inicjatywy. W tej perspektywie finansowej mieszkańcy naszego województwa mają możliwość korzystania również z usług rozwojowych, rozwojowych szkoleń, studiów podyplomowych podjętych z własnej inicjatywy, czyli bez udziału przedsiębiorcy czy pracodawcy. Mamy także działania mające na celu wsparcie usług rozwojowych dla przedsiębiorców mikro, małych i średnich, w ramach podmiotowego systemu finansowania poprzez bazę usług rozwojowych prowadzoną przez PARP - przekazał Marcin Flaczyński, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. - Oferujemy też projekty outplacementowe, czyli wspierające pracowników, którzy są w okresie wypowiedzenia, są zagrożeni zwolnieniem z pracy lub pracują w firmach przechodzących procesy adaptacyjne, modernizacyjne. Są też projekty takie jak redeployment, czyli możliwość otrzymania wsparcia szkoleniowego, a także subsydiowane zatrudnienie, doposażenie stanowiska pracy. Jeżeli firma planuje zmienić profil w kierunku zielonych inwestycji, na przykład w sferze kompetencji czy odnawialnych źródeł energii, rozwinąć się w kierunku zasobochłonności, niskoemisyjności, to ma możliwość otrzymania wsparcia właśnie w ramach projektu redeployment.  Te projekty są realizowane ze środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Śląskie Centrum Przedsiębiorczości koncentruje swoje wsparcie głównie na sektorze MŚP, oferując dofinansowania sięgające nawet milionów złotych. - To już jest trzecia perspektywa, w której przedsiębiorcy korzystają ze środków za pośrednictwem Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości i robią to coraz sprawniej. A w związku z tym, że alokacja w tej perspektywie również jest rekordowa, to przepływy, strumienie pieniędzy kierowane do przedsiębiorców, zwłaszcza tych najmniejszych, są coraz większe. Przedsiębiorcy coraz śmielej więc sięgają po te fundusze - ocenił Wojciech Czechowski, zastępca dyrektora Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości. - Nasza instytucja kieruje środki do sektora MŚP, szczególnie leży nam na sercu dobro małych, mikro i średnich przedsiębiorstw. Duże przedsiębiorstwa czasami mogą aplikować w naszych konkursach, ale zdecydowana większość konkursów przeznaczona jest dla tych najmniejszych. Świadomość dostępnych możliwości pozyskiwania funduszy jest coraz większa i temu służą takie spotkania jak dzisiejsze. Takie instytucje jak prężnie działający rudzki Śląski Inkubator Przedsiębiorczości sprawiają, że na spotkaniach informacyjnych często brakuje miejsc. Tak właśnie jest tutaj, w Stacji Biblioteka – dodał wicedyrektor ŚCP.

Dodatkowo, swoje programy wsparcia zaprezentowali także partnerzy Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości - Agencja Rozwoju Lokalnego S.A. w Sosnowcu, Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Woj. Śląskiego, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach oraz Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich. Spotkanie stworzyło platformę do wymiany informacji, doświadczeń oraz nawiązania kontaktów między przedsiębiorcami. Była to doskonała okazja do inspirujących rozmów i budowania współpracy na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w regionie. Kolejne spotkanie już 17 marca 2025 roku  w Śląskim Inkubatorze Przedsiębiorczości.

 


Komentarze