Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Kolejny maluch potrzebuje pomocy

25-03-2019, 14:57 Arkadiusz Wieczorek

Fabian Pogorzelec przyszedł na świat 16 stycznia 2019 roku z wadą wrodzoną serca - Zespołem Fallota (tetralogia Fallota) oraz wodonerczem po stronie lewej. Mając trzy tygodnie, przeszedł pierwszą operację na otwartym sercu. W wyniku powikłań tydzień później odbyła się operacja zespolenia mostka oraz biopsja wątroby. Teraz Fabian potrzebuje pieniędzy na rehabilitację, dalsze leczenie i możliwość powrotu do domu.

W niedługim czasie po pierwszych operacjach Fabian został skierowany i przetransportowany do Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie w celu diagnostyki narastającej cholestazy. Tam zapadła diagnoza - Zespół Alagille'a. To bardzo rzadka choroba genetyczna, która występuje raz na 70 tysięcy urodzeń. Schorzenie dotyka wielu narządów m.in. wątroby, serca, nerek, oczu i kręgosłupa. Choroba Fabiana prowadzi do ciężkiego uszkodzenia wątroby i w konsekwencji do przeszczepu wątroby. 

Każdego dnia chłopczyk musi przyjmować lekarstwa umożliwiające mu dalszy rozwój. Niestety lekarstwa są kosztowne. - Obecnie wciąż przebywamy w ICZD w Warszawie. Stan nerki Fabianka znacznie się pogorszył, więc został wykonany zabieg nefrostomii przezskórnej i został założony cewnik. Obecnie czekamy na kolejny zabieg, po którym będziemy mogli wrócić na jakiś czas do domu. Kolejna operacja serca, jeśli stan Fabianka nie pogorszy się, odbędzie się w ciągu trzech miesięcy – mówi Daria Rejmanowska, mama Fabiana.

Mama Fabiana przebywa z nim w szpitalu przez cały czas. Tata chłopca ze względu na młodsze rodzeństwo musiał zostać w domu i zaopiekować się sześcioletnią Emilką oraz trzyletnią Paulinką. Chłopczyk od urodzenia przebywa w szpitalach, a żeby mógł wrócić do domu, jego rodzice muszą go wyposażyć w specjalistyczny sprzęt, który pozwoli kontrolować stan dziecka. Fabiana czeka też kosztowna rehabilitacja oraz częste kontrole w warszawskim szpitalu. Rodzinie przyda się każda złotówka. Wpłaty można przesyłać na konto 64 1050 1331 1000 0097 0170 6468, ING Bank Śląski, z dopiskiem Dla Fabianka. 

 

 


Komentarze