Kolejny dzień warsztatów
12-09-2013, 09:58 Sandra Hajduk
Drugie warsztaty w ramach prac nad nową strategią rozwoju Rudy Śląskiej do 2030 roku odbywają się w Śląskim Parku Przemysłowo - Technologicznym w Rudzie Śląskiej. Udział w nich bierze 180 osób. Określą one główne problemy miasta, jego słabe i mocne strony oraz sformułują wizję rozwoju gminy na prawie 20 najbliższych lat.
Uczestnicy warsztatów podzieleni zostali na trzy podzespoły, które pracują w około pięćdziesięcioosobowych grupach: ds. społecznych, ds. zasobów i potencjałów miasta oraz ds. gospodarczych i promocji miasta. Do pracy każdego z podzespołów zaproszeni zostali przedstawiciele różnych środowisk uczestniczących w życiu społeczno - gospodarczym miasta, m.in. radni, przedstawiciele instytucji, inwestorów i firm, organizacji pozarządowych, naukowców mieszkających w Rudzie Śląskiej.
- Udział w warsztatach przedstawicieli wielu środowisk z naszego miasta gwarantuje szerokie i wielopłaszczyznowe spojrzenie na to, jak ma wyglądać przyszłość Rudy Śląskiej - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. - Co istotne, wśród członków poszczególnych podzespołów znaleźli się również mieszkańcy, którzy wcześniej wyrazili chęć wzięcia udziału w warsztatach - dodaje.
Pierwszy z podzespołów zajmuje się sprawami zabezpieczenia materialnego, możliwościami aktywności zawodowej, mieszkalnictwa, problemem bezdomności, bezpieczeństwem życia, zdrowia i mienia, ochroną zdrowia oraz opieką na dziećmi, niepełnosprawnymi, osobami starszymi i niedostosowanymi społecznie. Grupa ta zastanawia się też nad problemem edukacji w mieście, kulturą, sportem i rekreacją. Jej uczestnicy debatują również nad ilością i jakością obiektów handlowych i usługowych w mieście.
Drugi podzespół prowadzi dyskusję nad zasobami technicznymi miasta, budynkami, infrastrukturą techniczną, systemami zabezpieczeń przed powodzią, potencjałem i ładem przestrzennym, a także potencjałem ekologicznym, ludzkim i kulturowym. Podzespół trzeci omawia natomiast problem rynku pracy oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Jego uczestnicy zajmują się też instytucjami otoczenia biznesu, polityką gospodarczą i promocją miasta.
– Do warsztatów przygotowywaliśmy się od kilu miesięcy - informuje wiceprezydent Michał Pierończyk. - Najpierw wiosną gromadziliśmy niezbędne dane dotyczące wielu sfer życia w naszym mieście, następnie zapytaliśmy mieszkańców, jak im się żyje w Rudzie Śląskiej. Wszystkie te informacje pozwoliły nam na opracowanie diagnozy społeczno-gospodarczej miasta, która służy nam w trakcie prac podczas spotkań warsztatowych – podkreśla.
Wypracowane podczas warsztatów cele i zadania posłużą do opracowania projektu strategii rozwoju miasta. Dokument ten powinien być gotowy do końca roku. Po zakończeniu warsztatów kolejnymi etapami prac nad strategią będzie zaopiniowanie jej przez mieszkańców oraz poddanie pod obrady rady miasta.
Prace nad strategią rozwoju Rudy Śląskiej na lata 2014 - 2030 rozpoczęto wiosną tego roku. W czerwcu przeprowadzono natomiast badania ankietowe na temat jakości życia w mieście. Okazało się w nich, że blisko 60 proc. ankietowanych jest zdania, że w Rudzie Śląskiej mieszka się dobrze lub bardzo dobrze, a ponad 71 proc. z nich uważa, że Ruda Śląska jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania.
Warsztaty odbywają się w Śląskim Parku Przemysłowo - Technologicznym przy ul. Szyb Walenty 26 w Rudzie Śląskiej - Rudzie. Potrwają one od godz. 9.00 do 15.00. Kolejne zostaną zorganizowane 26 września br.
Źródło: UM Ruda Śląska
Komentarze