Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Kolejne ekoinstalacje dla rudzian

17-07-2019, 10:52 admin

Ruda Śląska stara się o kolejną dotację unijną dla mieszkańców, którzy chcą przejść na odnawialne źródła energii. Właśnie wybrano firmę, która opracuje Program Funkcjonalno-użytkowy i analizę finansową III etapu projektu. Etap ten dotyczy 195 domów, których właściciele w ubiegłym roku złożyli wnioski o dotację.

Pod koniec ubiegłego roku Urząd Miasta ogłosił nabór kolejnych wniosków na dofinansowanie montażu eko-instalacji w budynkach jednorodzinnych. Do III już etapu zgłosiło się 195 mieszkańców. Największym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika, na instalację której wyraziło chęć 150 osób, na montaż pompy ciepła zdecydowało się 20 osób, a na solary 25 osób. Po wstępnej weryfikacji wniosków miasto wyłoniło firmę, która będzie przeprowadzała oględziny nieruchomości oraz przygotuje ranking nieruchomości i dokumenty do wniosku o dofinansowanie. Zajmie się tym firma ATsys.pl z Katowic. – Z każdym ze 195 wnioskodawców będą się kontaktować przedstawiciele tej firmy w celu analizy możliwości przeprowadzenia inwestycji na danej posesji – mówi Krzysztof Mejer, zastępca prezydenta miasta. – Będą określać m.in. moc i miejsce montażu instalacji – dodaje.

Opracowanie takiego programu m.in. podniesie wartość wniosku, który miasto chce złożyć do Urzędu Marszałkowskiego o pozyskanie dotacji unijnej dla 195 budynków jednorodzinnych.

W pierwszym etapie unijnego projektu „Dofinansowanie do budowy instalacji OZE w budownictwie jednorodzinnym na terenie miasta Ruda Śląska” zamontowano 51 urządzeń. II etap projektu obejmuje 172 gospodarstwa domowe. – Czekamy na weryfikację naszego wniosku przez Urząd Marszałkowski. Po otrzymaniu pozytywnej oceny miasto ogłosi przetarg na dostawę i montaż instalacji OZE w budynkach mieszkańców oraz będzie zawierało umowy z mieszkańcami określające prawa i obowiązki stron umowy – wyjaśnia wiceprezydent Mejer.

Najważniejszą korzyścią dla mieszkańców, którzy decydują się na udział w realizowanym przez miasto projekcie, są relatywnie niskie koszty, jakie będą musieli z tego tytułu ponieść. W praktyce mieszkaniec zapłaci jedynie 15 proc. wartości netto całej instalacji oraz wartość wynoszącego 8 proc. podatku VAT za usługę montażu instalacji na dachu budynku mieszkalnego lub 23 proc. w przypadku instalacji na budynku gospodarczym lub na gruncie. – Pozostałe koszty pokrywamy z dofinansowania, które pozyskujemy na poszczególne etapy ze środków unijnych. Dodatkowo mieszkańcy odciążeni zostają od załatwiania spraw związanych z procedurami przygotowania projektu takiej inwestycji, bo te bierze na siebie miasto – informuje wiceprezydent Mejer. Co ważne, prace w budynkach mieszkańców realizuje firma wyłoniona w drodze przetargu przez magistrat.

Wykonanie takich instalacji wpisuje się w realizację zarówno Miejskiego Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, jak i Strategii Rozwoju Miasta Ruda Śląska na lata 2014 – 2030. Dokumenty te zakładają wykorzystywanie i promocję odnawialnych źródeł energii w mieście. Okazuje się, że zrealizowanych 51 instalacji w budynkach jednorodzinnych przyczyni się do poprawy tzw. zysku ekologicznego. Dzięki nim w mieście zredukowana zostanie emisja CO2 w skali roku o 47,3 t oraz pyłu PM10 o 40 kg na rok.

Przypomnijmy, że w 2016 roku miasto pozyskało ponad 900 tys. zł unijnej dotacji na wykonanie instalacji OZE, a dokładnie instalacji fotowoltaicznych dla trzech obiektów sportowych (basen kryty przy ul. Chryzantem w Rudzie, basen kryty przy ul. Pokoju w Nowym Bytomiu i hala sportowa w Orzegowie) oraz budynków użyteczności publicznej (budynki Urzędu Miasta przy pl. Jana Pawła II oraz przy ul. Niedurnego, siedziba Centrum Zarządzania Kryzysowego i Straży Miejskiej przy ul. Hallera).

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze


09-09-2019, 10:25
Damian napisał(a):

Proszę napisać kiedy będą przyjmowane kolejne wnioski na instalacje fotowoltaiczne