Knedle z czerstwego chleba smakiem miesiąca
17-02-2016, 14:07 admin
Styczniowa edycja konkursu „Rudzkie Smaki” rozstrzygnięta! Jej laureatem został Adam Podgórski z Rudy Śląskiej. Zwycięski przepis to receptura na śląskie knedle robione z czerstwego pieczywa. – To proste i pyszne danie śląskiej kuchni, choć może już trochę zapomniane - mówi Michał Kaczmarczyk, ambasador konkursu. W lutym urząd miasta czeka na propozycje wielkanocnych specjałów. Przepisy można przesyłać do końca miesiąca.
Rudzki magistrat kontynuuje konkurs „Rudzkie smaki”. To już trzeci sezon kulinarnej zabawy dla mieszkańców. Co miesiąc wybierany jest „smak miesiąca”, a jego autor otrzymuje nagrodę. 12 smaków z poszczególnych miesięcy utworzy kalendarz kulinarny na 2017 rok.
Kolejny rok zabawy otwiera przepis Adama Podgórskiego na śląskie knedle z czerstwej bułki. – Pan Adam nie pierwszy raz bierze udział w konkursie Rudzkie Smaki. Jest pasjonatem śląskich zwyczajów i tradycji, w tym śląskiej kuchni – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta UM. – Tym razem przypomniał nam przepis na knedle z czerstwego pieczywa, popularne danie również w Niemczech i Czechach - dodaje. – To potrawa silnie zakorzeniona w śląskiej tradycji, podobnie jak kotleciki z czerstwego chleba – wyjaśnia pan Adam. – Są alternatywą dla śląskich klusek, mogą stanowić dodatek do dań mięsnych, ale wystarczy też okrasić je boczkiem czy polać sosem - wyjaśnia autor przepisu.
Do końca lutego można z kolei przesyłać propozycje specjałów wielkanocnych. – Czekamy na przepisy na ciasta, święconki, potrawy z wędlin i mięsa, czyli na to wszystko, co znajduje się na śląskim stole po czterdziestodniowym poście – zachęca do udziału w konkursie Michał Kaczmarczyk, rudzki kucharz, ambasador konkursu. Przepisy wraz ze zdjęciem można przesyłać drogą e-mailową na adres media@ruda-sl.pl, pocztą na adres Urzędu Miasta z dopiskiem „Rudzkie Smaki”, bądź składać osobiście w Wydziale Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta (p. 325). W 2016 roku preferowane są przepisy na typowo śląskie potrawy i stare receptury, przekazywane z pokolenia na pokolenie.
„Rudzkie Smaki” - pod tą nazwą kryją się tradycyjne śląskie potrawy, ich modyfikacje oraz zupełnie nowe dania, do których inspiracje pochodzą z różnych kuchni świata. - W wielu rudzkich domach w dalszym ciągu króluje śląska kuchnia – mówi rudzki kucharz, Michał Kaczmarczyk, ambasador konkursu. – Pomimo tego nigdy nie zjemy dwóch takich samych rolad, „panczkrautu”, „krepli” czy makówek, bo każdy przygotowuje je według receptury babci lub w wersji urozmaiconej przez siebie. Coraz chętniej łączymy też tradycyjne przepisy z kuchnią światową, dzięki czemu otrzymujemy ciekawe kulinarne wariacje – zauważa.
Śląskie knedle z czerstwej bułki
Składniki:
4 czerstwe bułki (kajzerki lub inne), ¾ szklanki mleka, 1 cebula, 1 jajo kurze, ½ pęczka zielonej pietruszki albo koperku, 2 łyżki mąki pszennej, oliwa z oliwek, sól, pieprz czarny mielony.
Wykonanie:
Bułki pokroić na kawałki, zalać mlekiem i odstawić do napęcznienia. Obraną cebulę drobno posiekać, zrumienić na złoty kolor na patelni na rozgrzanej oliwie, dodać do namoczonych bułek. Wsypać mąkę, wbić jajko, oprószyć solą i świeżo zmielonym pieprzem, dodać posiekaną natkę pietruszki lub koperku. Wyrobić jednolitą masę. Uformować niewielkie kulki (wielkości tradycyjnych klusek śląskich). Gotować na wolnym ogniu w osolonej wodzie przez 8 – 10 minut, wybrać łyżką cedzakową. Podawać z sosami: mięsnym, pomidorowym, grzybowym – zależnie od upodobania, albo okraszone podsmażonym boczkiem. Mogą także stanowić dodatek do dań mięsnych.
Śląskie kotlety z czerstwego chleba
Składniki:
50 dag czerstwego chleba pszennego, razowego lub mieszanego, mleko, 1 jajo kurze, 2 cebule, 1 żółta papryka, sól, pieprz czarny mielony, słodka papryka mielona, chili, bazylia, zioła prowansalskie, 3 ząbki czosnku, bułka tarta do panierowania, olej do smażenia.
Wykonanie:
Pieczywo pokroić na kawałki, zalać mlekiem, odstawić na kilka minut do napęcznienia. Masę chlebową odcisnąć w dłoniach, przełożyć do miski. Obrane i drobno posiekane cebule zrumienić na złoto na rozgrzanym oleju, dodać drobno posiekaną paprykę żółtą, dusić razem do miękkości, wystudzić. Ząbki czosnku obrać, przecisnąć przez praskę, dodać do masy chlebowej razem z podsmażoną cebulą i papryką, oprószyć solą, świeżo zmielonym pieprzem i pozostałymi przyprawami, wbić jajo, wyrobić jednolitą masę. Gdyby była zbyt rzadka, zagęścić tartą bułką. Z masy formować owalne kotleciki, panierować w tartej bułce, smażyć ma złoty kolor na gorącym oleju. Podawać jako samodzielne danie z różnorodnymi surówkami, jako dodatek do barszczu, albo jako podstawę dań obiadowych z duszonymi mięsami.
Źródło: UM Ruda Śląska
Komentarze