Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Klamka zapadła...

16-05-2012, 20:04 Robert Dłucik

Będzie ruch jednokierunkowy na ulicy Kędzierzyńskiej. Zostaną tam również zamontowane progi zwalniające. Tak zadecydowali mieszkańcy osiedla Gierałtowskiego podczas konsultacji społecznych.

 

Ulica Kędzierzyńska to jeden z newralgicznych punktów na drogowej mapie Rudy Śląskiej. Ruchliwa, sprzyjająca rozwijaniu dużych prędkości, a tym samym niebezpieczna, tak dla kierowców, jak i dla pieszych, zwłaszcza dzieci. Sytuację komplikuje dodatkowo fakt, że jeden z pasów blokują parkujące samochody. Przy obowiązującym tam obecnie ruchu dwukierunkowym nie ma szans by auta jadące z przeciwnych stron zdołały się wyminąć.

 

Dyskusja w Sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 41 była momentami gorąca, ale po niemal dwóch godzinach udało się wypracować kompromis. Mieszkańcy przegłosowali – choć niejednomyślnie – wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ulicy Kędzierzyńskiej. Wprowadzili jednak poprawkę do projektu zaproponowanego przez Prezydent Miasta Grażynę Dziedzic. Mianowicie ruch jednokierunkowy będzie odbywał się od ulicy Czempiela do ulicy Gierałtowskiego, a nie odwrotnie jak zakładano. – W zimie łatwiej wyjeżdża się z dróg podporządkowanych z górki, a nie pod górkę. Takie rozwiązanie jest również lepsze dla właścicieli pobliskich garaży – argumentowali mieszkańcy. Bez poprawek przeszedł natomiast punkt dotyczący wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na ulicy Dunajewskiego.

 

- Jestem połowicznie zadowolony z wyniku konsultacji, bo na Kędzierzyńskiej mogłoby zostać tak jak jest, czyli ruch dwukierunkowy, ale wtedy trzeba byłoby stworzyć nowe miejsca parkingowe dla samochodów, które parkują wzdłuż tej ulicy. Ale jeżeli nie można stworzyć tych miejsc – ulica Kędzierzyńska musi być jednokierunkowa. Tam naprawdę jest niebezpiecznie, zwłaszcza, że dzieci idąc na plac zabaw muszą przejść przez jezdnię – mówi Krzysztof Woźnik, jeden z uczestników konsultacji.

 

Uporządkowanie ruchu i utrzymanie jego płynności, uporządkowanie parkowania pojazdów, wyeliminowanie niebezpiecznego wyjazdu z ulicy Dunajewskiego na ulicę Gierałtowskiego, poprawa bezpieczeństwa przy wyjeździe z ulicy Dunajewskiego na ulicę Kędzierzyńską – to zalety propozycji wprowadzenia nowych rozwiązań na osiedlu w dzielnicy Ruda.

 

Entuzjazm tych, którzy sądzą, że wprowadzenie ruchu jednokierunkowego będzie lekiem na wszystkie bolączki kierowców i pieszych studzi asp. Tomasz Parzonka z Wydziału Ruchu Drogowego KMP. - Jest wiele aspektów tej sprawy. Trudno znaleźć takie salomonowe wyjście z tej sytuacji. Zwiększenie liczby parkingów przy jednokierunkowej ulicy – na pewno tak. Ale jest kwestia prędkości i bezpieczeństwa. Niestety, zależność jest taka, że jeżeli wprowadzamy ruch jednokierunkowy – siłą rzeczy prędkość się zwiększa i tym samym zmniejsza bezpieczeństwo. Progi zwalniające są dobrym rozwiązaniem, ale z doświadczenia wiem, że po pół roku od ich zamontowania pojawia się grupa mieszkańców, która jest im przeciwna, głównie ze względu na hałas przy hamowaniu i ruszaniu przy progach – mówi policjant.

 

Teraz urzędników czeka spisanie protokołów konsultacji i przygotowanie projektu organizacji ruchu na osiedlu Gierałtowskiego z poprawkami wniesionymi przez mieszkańców. Projekt będzie gotowy do miesiąca, potem trafi na biurko pani prezydent. Być może więc już w wakacje będziemy jeździć po Kędzierzyńskiej i Dunajewskiego według nowych zasad.Komentarze