Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Kino Patria wraca!

02-03-2023, 12:16 Joanna Oreł

W najbliższy piątek, 3 marca, rudzkie kino Patria wznowi działalność po czteromiesięcznej przerwie, wynikającej z braku dostępu do opału. Na afisz wrócą filmy, trwają też przygotowania do organizowania cyklicznych wydarzeń. Równolegle powstaje fundacja, która w przyszłości ma zajmować się prowadzeniem jedynego kina studyjnego w mieście.

Przypomnijmy, że właścicielka kina podjęła decyzję o zawieszeniu jego działalności od listopada ubiegłego roku, co związane było z wyczerpaniem zapasów dobrego jakościowo opału. – Dzięki w miarę dobrej pogodzie udało nam się na tych zapasach ,,przetrwać” od września do końca października. W tym okresie spaliliśmy dwie tony węgla. W okresie zimowym spalamy średnio cztery tony miesięcznie, a w okresie minusowych temperatur dochodzimy do pięciu ton miesięcznie – tłumaczyła wówczas Ewa Brzezińska-Dłóciok, właścicielka kina Patria.

W końcu jednak pojawiło się światło w tunelu, bo dostawca węgla poinformował, że będzie dostęp do ekogorszku o wysokiej kaloryczności – opału, jakiego potrzebuje kino, aby możliwe było ogrzanie obiektu o takiej kubaturze. – Udało nam się pozyskać cztery tony i taka ilość opału powinna przy dobrych układach wystarczyć do czerwca. Wszystko zależy od tego, jaka będzie pogoda – podkreśla Brzezińska-Dłóciok. – Opał jest już na miejscu. Od soboty ogrzewamy kino, aby było gotowe na przyjęcie pierwszych widzów – dodaje.

Na razie na marzec zaplanowano wyświetlanie fi lmów: ,,Zadziwiający Kot Maurycy”, ,,Masz Ci Los”, ,,IO”, ,,Lunana. Szkoła Na Końcu Świata” oraz ,,Wróżka Zębuszka”. Oprócz tego będzie można wziąć udział w stałych inicjatywach Patrii. – 15 marca wznawiamy spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego, który wraz z prelekcjami będzie odbywał się co miesiąc, tradycyjnie w środę. Oprócz tego 10 marca reaktywujemy Akademię Seniora. Ponadto pozostajemy przy „Kinie dla Kobiet”, który odbędzie się 17 marca – zapowiada właścicielka nowobytomskiego kina.

Co istotne, po reaktywacji nie zmienią się ceny biletów na seanse – bilet normalny (18 zł), bilet ulgowy (16 zł), bilet familijny (14 zł od osoby). – Z każdej strony słyszymy o podwyżkach, co może przełożyć się na przykład na rezygnację z wizyt w instytucjach kultury. Moje kino ma bardziej charakter edukacyjny niż typowo rozrywkowy, więc bilety w takim kinie nie powinny być drogie. Między innymi właśnie ceną biletów chcemy zachęcić do przyjścia do naszego kina. Odzew, że kino się otwiera, jest bardzo duży, ale trudno powiedzieć, czy przełoży się to na frekwencję – mówi Ewa Brzezińska-Dłuciok.

Warto dodać, że obecnie trwają przygotowania do utworzenia fundacji, której członkowie przez najbliższe miesiące będą wspierać panią Ewę w prowadzeniu kina, a docelowo mają zająć się tym w całości.


Komentarze