Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Kierunki do wyboru

05-04-2023, 12:03 admin

Ponad 1800 uczniów z Rudy Śląskiej stoi przed wyborem dalszego kierunku kształcenia. To dla absolwentów klas ósmych trudna decyzja. Przed młodzieżą w maju egzamin ósmoklasisty, ale już teraz trwają rozmowy o tym, jaką szkołę wybrać. Wątpliwości można rozwiać, uczestnicząc w giełdzie szkół ponadpodstawowych, która odbędzie się 12 kwietnia w godzinach od 9 do 14.30 w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Halembie. O szczegółach rozmawiamy z wiceprezydent Anną Krzysteczko – odpowiedzialną m.in. za oświatę w mieście.

– Pani prezydent, giełda szkół wraca po przerwie spowodowanej pandemią. To spotkanie jest potrzebne młodzieży?
– Wybór dalszej ścieżki edukacji to dla uczniów bardzo ważna decyzja. Cieszę się, że w końcu będziemy mogli się spotkać osobiście, w hali MOSiR-u w Halembie. Czas pandemii faktycznie nam to uniemożliwił. W tym trudnym czasie szkoły mogły jedynie informować o swojej ofercie poprzez ulotki czy dni otwarte. Nic jednak nie zastąpi rozmowy i możliwości zadawania pytań bezpośrednio nauczycielom i uczniom, którzy przygotowują stanowiska swoich szkół, by zaprezentować ofertę edukacyjną danej placówki.

– Jest z czego w Rudzie Śląskiej wybierać?
– Absolwenci szkół podstawowych mają możliwość kontynuowania nauki w swoim rodzinnym mieście w kilku typach szkół: liceum ogólnokształcącym, technikum oraz branżowej szkole I stopnia. W liceach ogólnokształcących uczniowie mogą wybrać np. klasę dwujęzyczną, klasę przygotowania wojskowego, czy po prostu z ulubionymi przedmiotami realizowanymi w zakresie rozszerzonym. Wybór z kolei nauki w technikum czy szkole branżowej otwiera szansę zdobycia jednego z wielu zawodów klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. We wszystkich szkołach znajdują się nowoczesne sale i pracownie do nauki zawodu. Modernizujemy cały czas placówki, doposażamy je w specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie. Atutem rudzkich szkół jest również ich udział w programach unijnych, współpraca z wieloma firmami, a także organizowanie zagranicznych praktyk oraz dodatkowych kursów zawodowych. Wystarczy spojrzeć na proponowane przez placówki kierunki, aby przekonać się, że warto uczyć się dalej w Rudzie Śląskiej. Ten wachlarz możliwości będzie na wyciągnięcie ręki podczas giełdy szkół. Tam również zaprezentuje się Centrum Kształcenia Zawodowego, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, niepubliczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego oraz Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości. Giełda ma za zadanie przybliżyć młodzieży ofertę kształcenia ponadpodstawowego.

– Giełda ma już swoją tradycję…
– To prawda. Co roku, poza czasem pandemii, szkoły przygotowywały się do tego dnia. To nie jest tylko stoisko z ulotkami, to są prezentacje multimedialne, pokazy, występy. Młodzież wkłada serce, by zaprezentować szkołę z jak najlepszej strony i zachęcić swoich młodszych kolegów do wybrania ich placówki. Rozmowa z uczniami, o tym jaka atmosfera panuje w szkole, jakie są zajęcia pozalekcyjne to dla wielu osób ważny etap w podejmowaniu decyzji. Rzetelna informacja z pewnością pomoże podjąć właściwe decyzje o wyborze szkoły czy zawodu, co będzie miało ogromne znaczenie w dalszym, dorosłym życiu. Jestem dumna z tego, że giełda szkół cieszy się uznaniem całego środowiska związanego z edukacją, a młodzież w jednym miejscu będzie mogła zobaczyć wachlarz możliwości edukacyjnych naszego miasta.

– Kiedy uczniowie będą musieli podjąć ostateczną decyzję o swojej przyszłości?
– O przyjęcie do rudzkich szkół ponadpodstawowych starać się będzie ponad 1800 absolwentów szkół podstawowych. Wnioski będzie można składać w terminie od 15 maja do 19 czerwca br. do godziny 15.00 – z wyłączeniem oddziałów dwujęzycznych i przygotowania wojskowego, gdyż w przypadku ich wyboru kandydat musi złożyć wniosek do 29 maja. Czasu jest jeszcze trochę, więc po pierwsze polecam szczegółowo zapoznać się z ofertą szkół, nawiązać kontakt z jej absolwentami, skorzystać z dni otwartych, konsultacji i udziału w giełdzie. W przypadku, kiedy uczeń nie ma pewności, co do dalszego kierunku kształcenia, może również skontaktować się z Ośrodkiem Doradztwa Zawodowego w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Orzegowie lub z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Bykowinie.


Komentarze