Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Kąpiel w fontannie może być groźna

03-08-2018, 11:50 Joanna Oreł

Za nami kilkudniowa fala upałów. A wraz z nią pojawiała się pokusa, by trochę się ochłodzić np. podczas wypoczynku przy fontannie. W naszym mieście znajdują się dwie fontanny. Oczywiście kąpiel w nich jest zabroniona – głównie ze względu na bezpieczeństwo oraz zdrowie mieszkańców.

Choć przy fontannach z reguły umieszczana jest tabliczka z zakazem kąpieli, to jej amatorów nie brakuje. Niestety dotyczy to także dzieci. Kąpiel w fontannach jest zabroniona według art. 55 i 143 Kodeksu wykroczeń. Dlatego Straż Miejska regularnie patroluje okolice fontann. - Podczas upałów wydaje się, że fontanna powinna służyć do tego, aby się schłodzić. Natomiast tak naprawdę jest to używanie urządzeń komunalnych niezgodnie z ich przeznaczeniem. Dlatego sprawa ta jest kłopotliwa – tłumaczy Marek Partuś, komendant rudzkiej Straży Miejskiej.

Dlaczego? Po pierwsze do konserwacji fontanny używane są silne środki chemiczne, które mają zapobiegać brudzeniu się wody. – Dlatego kontakt z wodą z fontanny może być naprawdę szkodliwy – nie tylko jeżeli chodzi o skórę, ale pomyśleć co stanie się, gdy np. dziecko napije się tej wody lub dostanie się ona do oczu – wyjaśnia Marek Partuś.

Do tego dochodzą kwestie bezpieczeństwa związane z samą konstrukcją fontann. – Może się zdarzyć, że ktoś poślizgnie się na mokrych elementach i uszkodzi sobie rękę czy nogę i w tym momencie odpowiedzialność ciąży na zarządcy obiektu, ale zarazem przecież ta osoba korzystała z niego niezgodnie z przeznaczeniem – mówi Marek Partuś. – Zdarzają się też sytuacje, że dana osoba przez to, że chce się schłodzić w fontannie, czy też wręcz w niej kąpać, uszkodzi jeden z tych bardzo delikatnych mechanizmów urządzenia. Wtedy ona jest za to odpowiedzialna – dodaje.


Komentarze


09-08-2018, 18:12
rudzianka napisał(a):

To niech pani prezydent zadba o więcej kąpielisk kiedyś było kapieliskow:rudzie,Goduli,orzegow ie,kochlowicach,i nieodzalowany Zdebel a teraz tylko Nowy Bytom wstyd pani prezydent wstyd.