Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Kangurowanie na neonatologii

14-06-2018, 14:06 Agnieszka Lewko

Rudzka neonatologia otrzymała fotel do kangurowania, czyli zapewnienia po urodzeniu bezpośredniego kontaktu ciała noworodka z ciałem matki. Fotel wzbogacił EMOstrefę, która została utworzona w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej w 2016 roku. Od czwartku (14.06) mamy i tatusiowie, których maluchy przyjdą na świat w rudzkiej lecznicy, mogą cieszyć się z drugiego już fotela, który umożliwi im większą bliskość ze swoją pociechą.

Wcześniak, który znajduje się na oddziale, jest odseparowany od swojej mamy i taty. Zostaje poddany procedurom medycznym, które są czasami nieprzyjemne i właśnie dlatego kangurowanie umożliwia bliskość mamy i dziecka oraz przynosi normalność. W tym czasie, kiedy rodzina korzysta z fotela, ma bezpośredni kontakt poprzez przytulanie się. Mama może do dziecka mówić, śpiewać mu, pocałować – tłumaczy Marta Twardoch-Drozd, lekarz neonatolog w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej. – Ten fotel jest niezwykle potrzebny, ponieważ teraz zależy nam nie tylko na przeżyciu skrajnego wcześniaka, ale bardzo chcemy, żeby to był zdrowy i szczęśliwy człowiek, który dobrze się rozwija. Takie kangurowanie wydaje się bardzo prostą rzeczą. Jest to powrót do natury, który  umożliwia prawidłowy rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego. Co więcej, nie tylko mamusie, ale także tatusiowie mogą skorzystać z tego fotela – dodała

Przypomnijmy, że pierwszego kangurowania w rudzkim szpitalu w 2016 roku doświadczyła mama Wiktorii, Marty i Jowity, czyli urodzonych w 30. tygodniu ciąży trojaczków. – Fotel jest bardzo wygodny i można się w nim poczuć bardzo komfortowo. To taka namiastka fotela domowego, na którym można spędzić miłe chwile z dziećmi w momencie, kiedy po urodzeniu trzeba pozostać w szpitalu. Dobrze, że rudzki szpital ma dwa takie fotele, ale myślę, że przydałoby się ich więcej – podkreśliła Aleksandra Jarząbek-Buła, mama dwuletnich już trojaczków. – Podczas naszego pobytu w szpitalu razem z innymi mamami wymieniałyśmy się, żeby każda mogła spróbować tego komfortu –  dodała.

Fotele do kangurowania znajdują się w EMOstrefie, która w rudzkim szpitalu działa od 2016 roku. – Wpływ wynikający z ich używania jest bezcenny, jeżeli chodzi o wpływ na zdrowie i rozwój wcześniaka, który szybciej dochodzi do siebie. Fotele są duże, dlatego zmieści się na nich rodzic także z dwójką i trójką dzieci – zaznaczyła Anna Hekkelstrand, koordynatorka programu „Blisko z Tobą chcę być”, w ramach którego w całej Polsce tworzone są EMOstrefy, w tym także w rudzkim szpitalu.


Komentarze