Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Kampania śmieciowa

13-02-2013, 14:29 Monika Herman - Sopniewska

Kampania śmieciowa na starcie

 

„Atrakcyjna Ruda sposobem na bruda” – to hasło rudzkiej kampanii śmieciowej. Akcja ma zachęcać mieszkańców Rudy Śląskiej do segregacji śmieci oraz zapoznać ich ze zmianami, jakie od połowy roku przyniesie „śmieciowa rewolucja”.

 

W ramach podjętych przez magistrat działań edukacyjnych wydrukowane zostaną m.in. specjalne informatory uczące jak segregować śmieci, utworzony został punkt wypełniania deklaracji śmieciowych oraz odbędzie się wiosenny cykl spotkań władz miasta z mieszkańcami. Podczas każdego z nich rudzianie nie tylko dowiedzą się, co czeka ich po 30 czerwca br., ale także będą mogli skorzystać z pomocy w wypełnianiu formularzy deklaracyjnych.

 

- Zmiany, jakie przyniesie od połowy roku „ustawa śmieciowa” będą ogromne – uważa Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. – Właściwie to śmiało można nazwać je „rewolucyjnymi”. Choć mnie odpowiada też używane przez niektórych stwierdzenie „zmiany ewolucyjne”. Musimy bowiem zmienić naszą świadomość w zakresie gospodarowania odpadami. Inaczej rzeczywiście może czekać nas ekologicznakatastrofa – dodaje.

 

Zapobiec tej ostatniej ma m.in. zaostrzenie przepisów w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, które przyniosła znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zakłada ona, że z roku na rok coraz więcej śmieci będzie musiało podlegać segregacji i recyklingowi. Do zmian muszą dostosować się wszystkie miasta w Polsce. Ruda Śląska nie jest tu żadnym wyjątkiem. Jeżeli bowiem nasz kraj nie dostosuje się do rygorystycznych przepisów, jakie obowiązują w Unii Europejskiej w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, to będzie musiał płacić wielomilionowe kary, które mogą nas kosztować nawet 400 mln zł rocznie.

 

Zgodnie z nowymi przepisami każdy właściciel nieruchomości będzie płacił tzw. „opłatę śmieciową”. Dla osób segregujących śmieci będzie ona znacznie niższa. Nieekologiczni zapłacą natomiast więcej.

 

– Aspekt ekonomiczny powinien być tylko jednym z czynników zachęcających do segregacji śmieci, ale nie jedynym – komentuje prezydent Dziedzic. – Dlatego też chcemy podnieść świadomość ekologiczną naszego społeczeństwa, żeby segregowali śmieci z przekonania, a nie z przymusu ekonomicznego. Do tego konieczna jest jednak odpowiednia edukacja, a taką będziemy sukcesywnie prowadzić poprzez kampanię „Atrakcyjna Ruda sposobem na bruda” – zapowiada prezydent Rudy Śląskiej.

 

 

W ramach akcji magistrat wyda m.in. poradnik, z którego mieszkańcy dowiedzą się, jak prawidłowo segregować śmieci.

 

- Do domów rudzian informator powinien trafić w okolicach kwietnia – zapowiada Ewa Wyciślik, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska UM. – Aktualnie staramy się pozyskać dofinansowanie do kosztów druku poradnika ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – informuje.

 

Jak dodaje, kampania informacyjna skierowana będzie do wszystkich grup wiekowych, w tym też do najmłodszych, dla których w informatorze zamieszczony zostanie komiks, a latem przygotowane zostaną spektakle i gry edukacyjne.

 

 

Już teraz na stronie miasta uruchomiono natomiast specjalną zakładkę, w której zebrane zostały wszystkie informacje dotyczące odpadów. Tam też udostępniono druki deklaracji śmieciowych, które do końca marca właściciele i zarządcy nieruchomości muszą złożyć w urzędzie miasta. Dodatkowo wszyscy, którzy chcą zasięgnąć informacji odnośnie nowych zasad gospodarowania odpadami, mogą spotkać się z pracownikami odpowiedzialnymi za wdrażanie „śmieciowej rewolucji” w Rudzie Śląskiej podczas ich dyżurów w Biurze Obsługi Mieszkańców. Będą się one odbywały codziennie od 13 lutego do końca marca br. w godzinach pracy urzędu. W tych dniach pracownicy referatu odpadów będą też pomagali wypełniać „deklaracje śmieciowe”. Dodatkowe stanowiska informacyjne uruchomione będą w czwartki w godz. od 16.00 do 18.00 w sali 112 rudzkiego magistratu. W sprawach śmieci można się też kontaktować z urzędnikami telefonicznie, wybierając numer tel. 32 244 90 00 wew. 5555 lub 32 244 90 99 (BOM) oraz 32 244 90 00 w. 4010, 4011, 4012 lub 32 244 90 62 (referat odpadów).

 

 

- By dotrzeć do mieszkańców będziemy starali się wykorzystać wszystkie dostępne kanały informacyjne – mówi Renata Młynarczuk, naczelnik wydziału komunikacji społecznej i promocji miasta.

 

Będziemy też zamieszczać krótkie informacje na automatycznej sekretarce urzędu miasta. Dzięki temu osoby dzwoniące do magistratu będą sukcesywnie otrzymywały informacje o rudzkiej „rewolucji śmieciowej” – dodaje. Jak deklaruje urzędniczka, kampania przybierze też charakter medialny poprzez emisję telewizyjnych i radiowych programów edukacyjnych. Już teraz natomiast dzięki uprzejmości GZM rudzianie mogą oglądać pierwszy odcinek cyklu edukacyjnego „Śmieci – nasza sprawa”, który udostępniono na stronie internetowej miasta. Tematyce śmieciowej w znacznej części poświęcono też najnowszy numer w bezpłatnych „Wiadomościach Rudzkich”.

 

- Nie traktujmy „śmieciowej rewolucji” jako niechcianego obowiązku – apeluje prezydent Dziedzic. - Pamiętajmy, że segregując śmieci znacząco przyczyniamy się do ochrony środowiska, które ma służyć nie tylko nam, ale również naszym dzieciom i wnukom. Te zmiany z pewnością wyjdą nam na lepsze – uważa. Z podobnym apelem prezydent Rudy Śląskiej zwróciła się do mieszkańców miasta w specjalnym liście, który jest wysyłany do rudzian wraz z decyzjami podatkowymi. W sumie dotrze on do prawie 60 tys. mieszkańców.

 

Nowa ustawa o utrzymaniu porządku i czystości stanowi, że to samorządy stają się właścicielami odpadów. I to one w drodze przetargu mają wybierać firmę, która zajmie się odbiorem i przerobem odpadów komunalnych wytwarzanych na terenie gminy. Na wprowadzenie tych rozwiązań władze lokalne mają czas do połowy 2013 roku. Przypomnijmy, że dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbiera od nich śmieci. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy. Nowe zasady gospodarki odpadami mają doprowadzić m.in. do wyeliminowania dzikich wysypisk, które są zmorą każdego z miast.

 

W 2011 roku Rudzie Śląskiej wytworzono ponad 55 tys. ton śmieci, w tym zebrano m.in. 219,94 ton papieru i tektury, 301,8 ton odpadów z tworzyw sztucznych, 596,8 ton szkła i ponad 2 tys. ton odpadów ulegających biodegradacji.

 

źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze


13-02-2013, 19:06
coś dobrego napisał(a):

w końcu coś dobrego zaczyna się dziać z ekologią, na zachodzie od lat segregują, a u nas partyzantka