Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Kameralna Halemba

12-10-2017, 22:56 Agnieszka Lewko

O ważnych sprawach i problemach Halemby, a szczególnie terenów Kłodnicy i Starej Kuźnicy rozmawiali mieszkańcy tej dzielnicy z władzami miasta. W miniony czwartek (12.10) w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 odbyło się już trzecie spotkanie w jesiennym cyklu spotkań prezydent miasta z mieszkańcami, które przebiegło w bardzo kameralnym gronie w porównaniu do tego, które miało miejsce na wiosnę i dotyczyło planów budowy zakładu przetwarzania odpadów na terenie dawnej elektrowni „Halemba”. – Brak decyzji środowiskowej z naszej strony blokuje inwestorowi staranie się o kolejne decyzje. Sprawa jest definitywnie zamknięta – podkreślił Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Na początku spotkania mieszkańcy dowiedzieli się o nowych inwestycjach realizowanych w całej Rudzie Śląskiej, jak i w dzielnicy, w której mieszkają. - Rożne inwestycje są cały czas realizowane na terenie całego miasta, w sumie jest realizowanych aż sto pięćdziesiąt zadań inwestycyjnych w tym roku - zaznaczył Krzysztof Mejer.

Wśród zakończonych zadań jest m.in. czynny od marca tego roku parking na ponad 100 samochodów przy cmentarzu komunalnym przy ul. 1 Maja, a także remont chodników między ul. Racławicką a ul. Kosynierów oraz przy ul. Solidarności od ul. Zamenhofa do ul. 1 Maja, a także remont nawierzchni jezdni  ul. Makuszyńskiego. Co więcej w ramach budżetu obywatelskiego wykonano nową, bezpieczną nawierzchnię, wymieniono na nową nawierzchnię z kostki brukowej oraz zakupiono ławki i urządzenia zabawowe przy Miejskim Przedszkolu nr 25. A w ramach nowego budżetu obywatelskiego na rok 2018 w niedawnym  głosowaniu mieszkańcy wybrali wykonanie mini boiska oraz zakup ławek i urządzeń zabawowych dla ogrodu przedszkolnego Miejskiego Przedszkola nr 39.

 Z kolei inwestycje, które są obecnie realizowane w Halembie to termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 24 przy ul. ks. Lexa 3 oraz modernizacja infrastruktury rekreacyjno – zabawowej przy Miejskim Przedszkolu nr 36. Opracowano również projekt budowlano - wykonawczy modernizacji hali widowiskowo sportowej przy ul. Kłodnickiej, która ma zostać wykonana w latach 2018 – 2020. W przyszłym roku natomiast

W dalszej części spotkania przyszedł czas na pytania, które władzom miasta zadawali mieszkańcy. Jedna z mieszkanek zapytała o budowę kanalizacji na jednym z odcinków  ul. Kłodnickiej. - Budowa kanalizacji na odcinku od numeru 10 do 37 jest przewidziana. Dokumentacja projektowa jest zrealizowana i teraz jesteśmy na etapie otrzymania decyzji o pozwoleniu na budowę. W przyszłym roku powinniśmy rozpocząć realizację tego zadania - tłumaczył Grzegorz Rybka, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Mieszkańcy dopytywali także o remont chodnika przy ul. Kłodnickiej od mostu w kierunku kopalni, odśnieżanie chodników przy prywatnych posesjach. Jeden z mieszkańców wspomniał także o ciągle zablokowanym wjeździe do garażu przy ul. Kaczmarka. Dużo uwagi poświęcono również kwestii segregacji śmieci. - To nadal duży problem, szczególnie w zabudowie wielorodzinnej. A trzeba pamiętać, że jeżeli nie osiągniemy obowiązujących w tym względzie wskaźników, to grożą nam poważne kary finansowe – zaznaczył wiceprezydent Krzysztof Mejer.


Komentarze