Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Jubileusz szkoły życia

17-10-2012, 23:32 Monika Herman - Sopniewska

Rudzka Szkoła Życia to znakomity przykład dobrej współpracy międzynarodowej między zaprzyjaźnionymi miastami. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Papenburga już 20 lat temu powstała w Rudzie Śląskiej szkoła dla niepełnosprawnych dzieci. Rudzianie nie zapominają o ludziach dobrej woli. Dzisiaj, podczas jubileuszu 20-lecia Szkoły, słowa podziękowania za pomoc i zaangażowanie odebrał Ulrich Nehe, były burmistrz Papenburga.

Szkoła Życia św. Łukasza powstała dzięki zaangażowaniu Ulricha Nehe, który 20 lat temu był honorowym zastępcą burmistrza Papenburga. Z zawodu jest nauczycielem, ale przede wszystkim człowiekiem otwartym, ciepłym i wrażliwym na kwestie społeczne. – Do Rudy Śląskiej przyjechałem po raz pierwszy w 1982 roku, a tegoroczna wizyta jest moją dwudziestą. Jestem zachwycony zmianami, które tutaj widzę. To, co zobaczyłem w Szkole św. Łukasza, po tych paru latach od mojej ostatniej wizyty, przeszło moje oczekiwania - mówił dziś podczas wizyty w Zespole Szkół nr 3 Specjalnych. Były burmistrz miał okazję zobaczyć sale edukacyjne, terapeutyczne, a nawet salę gimnastyczną, na której ciągle stoi trampolina przywieziona z Papenburga.

Podczas spotkania w Szkole Życia była okazja do wspomnień. Burmistrz Nehe opowiadał wiele anegdot. – Był koniec lat 80-tych, kiedy akurat byliśmy z wizytą u śp. ks. Mazurka. Były to czasy, kiedy na połączenie telefoniczne z zagranicą trzeba było czekać około 24 godzin. Zepsuł się nam samochód i musieliśmy pilnie skontaktować się z właścicielem auta. Ksiądz Mazurek wykazał się wtedy fantastyczną pomysłowością – powiedział na centrali, że jest znajomym gen. Jaruzelskiego. Połączenie otrzymaliśmy po 5 minutach – wspominał ze śmiechem. – Kiedyś przed człowiekiem ważniejszy był system, teraz człowiek jest najważniejszy, nawet jeśli jest niepełnosprawny – mówił Ulrich Nehe. – Jesteśmy za to winni wdzięczność Papieżowi – Polakowi, dzięki któremu bez przemocy dokonano tak wielu zmian. I to wszystko zaczęło się właśnie w Polsce, bo tutaj powstał fundament zmian dla całej Europy – podkreślał honorowy obywatel Rudy Śląskiej.

Były burmistrz dziękował Grażynie Dziedzic, prezydent miasta oraz radnym, których reprezentował Józef Skudlik, za pomoc i zaangażowanie tak wielu osób, Niemców i Polaków. – Miasto dokłada starań, by zaplecze edukacyjne w naszym mieście stało na najwyższym poziomie. Nigdy nie będziemy w tych staraniach pomijać wyzwania, jakim jest zapewnienie odpowiedniej opieki także mniej sprawnym osobom – podkreślała podczas spotkania Grażyna Dziedzic.

Zespół Szkół nr 3 Specjalnych w Rudzie Śląskiej - Wirku jest specjalistyczną placówką edukacyjno – terapeutyczną przeznaczoną dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim w wieku od 3 do 25 lat. Uczniowie oprócz zajęć edukacyjnych i wychowawczych objęci są terapią specjalistyczną w różnorodnych formach, dostosowanych do swej niepełnosprawności. Dzięki staraniom miasta oraz uczestnictwie w projektach współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego szkoła jest dobrze wyposażona w specjalistyczne urządzenia i infrastrukturę.

 - Odpowiednie zaplecze techniczne nie tylko pomaga w pracy nad poprawą sprawności fizycznej niepełnosprawnych, sprzyja również ich integracji, kształtowaniu postaw prospołecznych, odnajdywaniu się w społeczności lokalnej – mówi Wiesław Jagielski, dyrektor szkoły. – Mamy specjalistyczne urządzenia do gimnastyki korekcyjnej, hydroterapii, dwie pracownie gospodarstwa domowego, pracownię gastronomiczną, ceramiczną, informatyczną, muzyczno – rytmiczną, salę integracji sensorycznej oraz dobrze wyposażone gabinety logopedy, pedagoga i psychologa – wylicza.

Od kilku lat szkoła z powodzeniem prowadzi również zajęcia dla dzieci od chwili wykrycia ich niepełnosprawności do czasu podjęcia nauki w szkole. Odbywają się one w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci i obejmują usprawnienie ruchowe, terapię, ćwiczenia i stymulację wielozmysłową oraz wsparcie dla rodziny dziecka.

źródło:UM Ruda Śląska

 


Komentarze