Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Jesienne spotkania rozpoczęte

02-10-2019, 09:30 admin

Spotkaniem z mieszkańcami Bykowiny prezydent Grażyna Dziedzic rozpoczęła kolejny cykl zebrań w poszczególnych dzielnicach miasta. Inicjatywa ta realizowana jest przez władze Rudy Śląskiej co pół roku już od ośmiu lat. W poniedziałek (30.09) odbyło się 148 zebranie dzielnicowe.

Realnymi problemami dla finansów miasta, o których w Bykowinie mówiła prezydent Dziedzic, są zmiany ustawowe dotyczące wprowadzenia zerowej stawki PIT dla osób do 26. roku życia oraz obniżenie podatku PIT z 18 do 17 proc. – Pracujący mieszkańcy z jednej strony zyskają, co niewątpliwie jest dobre i nas cieszy, jednak „druga strona medalu” jest taka, że może to wpłynąć na poziom życia w mieście. Z powodu tych zmian wpływy do budżetu Rudy Śląskiej w przyszłym roku mogą być mniejsze nawet o 27 mln zł. Jeśli nic się nie zmieni, to niestety będziemy zmuszeni ciąć wydatki bieżące i inwestycyjne – zastrzegała Grażyna Dziedzic.

„Ofiarą” tej sytuacji jest m.in. ciąg pieszy, przebiegający przez dużą część Nowej Bykowiny, którego remont został zapowiedziany podczas wiosennego spotkania. – Bardzo bym chciała wykonać tę inwestycję, bo Bykowina z pewnością by na tym zyskała, ale musimy postępować po gospodarsku – zaznaczyła prezydent Dziedzic.

Podobnie wygląda sprawa montażu wiat przystankowych w miejscach, w których ich brakuje. Podczas spotkania w Bykowinie nie zabrakło też gorącego w ostatnim czasie tematu likwidacji rozlewiska, które powstało wskutek szkód górniczych na Potoku Bielszowickim. Obecnie do jego usunięcia przygotowuje się KWK „Ruda”. Jak się okazuje, trwają uzgodnienia strony górniczej z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. – Przekazaliśmy RDOŚ wyniki inwentaryzacji gatunków chronionych na tym terenie. Dyrekcja oczekuje uzupełnienia dokumentacji o propozycje rozwiązań, które pozwolą przeprowadzić inwestycję bez szkody dla ptaków. Musimy je wypracować z pomocą ekspertów – poinformował reprezentujący kopalnię „Ruda” Stanisław Szewczyk.

Niepokój mieszkańców Bykowiny budzi realizacja inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego. Przypominali przy tym, że w tym roku w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej miała powstać tężnia solankowa. – Dokumentacja inwestycji jest gotowa, niestety jedyna oferta zgłoszona w przetargu na jej realizację była dużo wyższa niż przewidywał kosztorys inwestorski. W tej sytuacji musieliśmy unieważnić przetarg – tłumaczył wiceprezydent Krzysztof Mejer.

W takich przypadkach miasto stara się jednak realizować zadania w kolejnych latach z ogólnych środków na inwestycje. Tak było np. w przypadku rozbudowy strefy aktywności, wybranej do realizacji w ubiegłym roku, której wykonawca został wyłoniony w niedawnym przetargu. Jesienna edycja dzielnicowych zebrań jest zawsze okazją do podsumowania inwestycji realizowanych w ciągu roku. – W Bykowinie w 2019 r. wykonano remonty sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2, jezdni i chodników wzdłuż ul. Sławika oraz jezdni ul. Korfantego w rejonie ul. Moniuszki i od ul. Gwareckiej do ul. Bocznej. Przy ul. Pordzika z kolei powstał parking na około 35 samochodów, a kolejny parking – w ramach budżetu obywatelskiego – budowany jest przy ul. Zgrzebnioka. Zamontowana została także wysepka na przejściu dla pieszych na ul. Górnośląskiej w rejonie ul. Skowronków – wyliczał wiceprezydent Mejer.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze