Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Jednym drzewa przeszkadzają, innym są potrzebne

10-04-2024, 12:05 Joanna Oreł

Pod koniec marca na skwerze pomiędzy ul. Solidarności 7-10b w Halembie przycięto kwitnące właśnie drzewa, co zdziwiło niektórych mieszkańców. Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa, do której należy ten teren, tłumaczy jednak, że przycinka odbyła się właśnie na życzenie… mieszkańców pobliskiego bloku.

– Mamy pierwsze oznaki wiosny i pięknie kwitnące drzewa, które cieszyły nasze oczy, ale krótko, bo niestety ktoś postanowił je wyciąć. Nie rozumiem tej decyzji – mówi pan Krzysztof, mieszkaniec Halemby.

Chodzi o drzewa owocowe rosnące na skwerze pomiędzy ul. Solidarności 7-10b (obok przychodni). Problem ten został poruszony na grupie ,,Halemba – dzielnica miasta Ruda Śląska” na Facebooku. Internauci w komentarzach nie kryli swojego rozczarowania.

Zarządcą tego terenu jest Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Na nasze pytania jej przedstawiciele odpowiedzieli, że wiosna to czas przycinki w zasobach RSM-u. – Umowa obejmowała przycinkę 43 sztuk i wycinkę jednej sztuki – informuje Gabriela Lutomska z Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Typowanie drzewostanu objętego umową odbywa się na zasadzie zgłoszeń mieszkańców – tak było również w przypadku drzew owocowych gatunku śliwa wiśniowa, których dotyczy zapytanie – dodaje.

Okazuje się, że to mieszkańcy bloku przy ul. Solidarności 10B zgłosili taką potrzebę. – Drzewa były i są nadal zdrowe, rzecz oczywista nie było na nich gniazd lęgowych. Nie planuje się nowych nasadzeń w tym miejscu (nie ma takiej konieczności w przypadku przycinki) – tłumaczy Gabriela Lutomska.


Komentarze


13-04-2024, 22:25
Bolek napisał(a):

Na Halembie nie brakuje debili komu przeszkadzają drzewa owocowe może też zaorać trawniki i wyłożyć kostką brukową Brawo mieszkancy