Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Jak otrzymać bonifikatę na użytkowanie wieczyste?

16-03-2016, 08:31 Magdalena Szewczyk

W ubiegłym tygodniu w Rudzkim Informatorze Samorządowym publikowaliśmy artykuł pt. „Nie czekaj do ostatniej chwili”, dotyczący podatków i opłat lokalnych. Tekst cieszył się sporym zainteresowaniem oraz wywołał falę szczegółowych pytań odnośnie kwot płatności.

Choć termin zapłaty pierwszej raty podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego dla osób fizycznych minął 15 marca warto rozwiać niektóre wątpliwości dotyczące możliwości obniżenia kwoty należnej. W tej sprawie zgłosił się do nas m.in. jeden z naszych Czytelników:

- Ostatnio usłyszałem, że jest możliwość otrzymania bonifikaty, jeśli przez 3 lata mieszkaniec nie ma zaległości w opłatach z tytułu użytkowania wieczystego terenu miasta. Ja płacę ponad 200 zł, dlatego warto byłoby postarać się o obniżenie tej wartości, tym bardziej, że dbam o to, by zawsze mieć wszystko zapłacone – tłumaczy rudzianin.

O wszelkie szczegóły dotyczące tej możliwość zapytaliśmy rudzki magistrat. Okazuje się, że jest ona dostępna w po wypełnieniu określonych formalności, rozpoczynając od złożenia wniosku.

- Zgodnie z uchwałą z lutego 2015 r. bonifikata w wysokości 25% od opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntów Gminy Ruda Śląska, może zostać udzielona na wniosek użytkownika wieczystego tylko w przypadku łącznego spełnienia kilku warunków – tłumaczy Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska i wymienia: - Przede wszystkim w okresie ostatnich 3 lat, licząc od daty złożenia wniosku, użytkownik wieczysty musi uiszczać terminowo opłatę roczną należną za nieruchomość objętą wnioskiem i nie posiadać zaległości z tego tytułu, nie może posiadać żadnych innych zaległych zobowiązań finansowych względem Miasta, nie może mieć ugody z Miastem Ruda Śląska dotyczącej rozłożenia zadłużenia na raty lub odroczenia terminu płatności oraz nie może korzystać z decyzji o odroczeniu terminu płatności podatku lub rozłożeniu zapłaty podatku na raty albo o odroczeniu lub rozłożeniu na raty zapłaty zaległości podatkowej.

Przypominamy, że nowa wysokość opłaty rocznej, uwzględniająca bonifikatę, obowiązuje począwszy od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym bonifikata została udzielona. Warto jak najszybciej zainteresować się taką możliwością.

 

 


Komentarze