Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Wiosenny cykl spotkań rozpoczęty

06-04-2018, 08:26 Agnieszka Lewko

Spotkaniem z mieszkańcami Wirku i Czarnego Lasu rozpoczęła się wiosenna edycja dziewięciu  spotkań prezydent Grażyny Dziedzic z mieszkańcami poszczególnych dzielnic. W czwartek (6.04) w Szkole Podstawowej nr 8 dyskutowano o sprawach i problemach właśnie tej dzielnicy oraz przedstawiono inwestycje jej dotyczące. To już czternasty cykl spotkań władz miasta z mieszkańcami, podczas której rudzianie dowiedzą się o planach inwestycyjnych samorządu w bieżącym roku, a także będą mieli okazję poruszyć  nurtujące ich problemy, dotyczące życia w Rudzie Śląskiej.

W tym roku w Wirku zostaną zrealizowane 22 duże zadania inwestycyjne, a najważniejsze z nich mają  charakter rewitalizacyjny. Tylko na ten cel będzie przeznaczonych ponad  7 mln zł. 

- Przez lata eksploatacji górniczej ta część Rudy Śląskiej ucierpiała najbardziej, dlatego rewitalizacja Wirku to jeden z priorytetów na najbliższe lata. Mamy zaplanowanych w tym zakresie wiele działań, a pierwsze efekty mieszkańcy powinni już zobaczyć w tym roku – podkreśliła Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. - Rekultywujemy hałdę przy ul. 1 Maja, która będzie teraz miejscem rekreacji, rozpoczynamy budowę Traktu Rudzkiego, ruszamy z rewitalizacją podwórek oraz chcemy rozpocząć kompleksowy remont jednego z zabytkowych budynków na Ficinusie, który będzie zaadaptowany pod bibliotekę i punkt informacji turystycznej – dodała.

Oprócz rewitalizacji na Wirek czeka też termomodernizacja wielu budynków wielorodzinnych, które są własnością miasta. Poza tym wyremontowana zostanie Szkoła Podstawowa nr 16 przy ul. Obrońców Westerp latte, a także powstanie przy niej kompleks boisk sportowych. Mieszkańcy Wirku i Czarnego Lasu podczas spotkania poruszyli również wiele nurtujących ich tematów.  Niektóre z nich dotyczyły przycinki drzew np. na ul. Osiedlowej, zainstalowania paneli fotowoltaicznych w ogródkach działkowych „Irys” czy usuwania nieczystości po czworonogach. Inni mieszkańcy dopytywali także o budowę chodnika od ul. Bukowej prowadzącego do budynku sądu, a także stworzenia parku w rejonie ul. Paderewskiego. Kolejnym ważnym punktem w dyskusji władz miasta z mieszkańcami stał się problem smogu. Jednak w tym momencie mieszkańcy dowiedzieli się m.in. o zakupionych przez miasto czujnikach smogu, które zostały zainstalowane w 15 punktach miasta, a także kontrolach pieców przez straż miejską oraz przyznawanych dofinansowaniach do pieców ekologicznych.

Drugie spotkanie w wiosennym cyklu odbędzie się 9 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 27 w Halembie o godzinie 17:00.


Komentarze