Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Inwestycje do budżetu obywatelskiego na 2018 rok wybrane

02-10-2017, 15:28 UM Ruda Śląska

Rolkowisko przy parku Strzelnica oraz 10 zadań o charakterze lokalnym, również dotyczących miejsc do spędzania wolnego czasu – to inwestycje, które zostaną zrealizowane w Rudzie Śląskiej w 2018 roku w ramach budżetu obywatelskiego. W głosowaniu wzięło udział prawie 3,9 tys. osób, które zdecydowały o podziale ponad 2,8 mln zł.

Miejsca do rekreacji i uprawiania sportu dominowały w poprzednich edycjach naszego budżetu obywatelskiego, ale jak widać mieszkańcy potrzebują ich jeszcze więcej. Podoba mi się ten trend, zwłaszcza w kontekście zachęcania młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Budżet obywatelski w Rudzie Śląskiej na 2018 rok wyniesie 2 mln 815 tys. zł, z tego 1 mln zł przeznaczony został na zadania ogólnomiejskie. Taka właśnie jest wartość jedynego projektu, który w tej kategorii pozytywnie przeszedł weryfikację. Mowa tu o „rolkowisku” przy parku Strzelnica, czyli torze do jazdy na rolkach i wrotkach, wyposażonym w pachołki do slalomu, z zielenią i ławkami w otoczeniu. Całość ma stworzyć miejsce sportowo–rekreacyjne, gdzie mieszkańcy będą mogli aktywnie spędzać czas.

Pomimo tego, że tylko jeden wniosek o charakterze ogólnomiejskim został zweryfikowany pozytywnie, a jego wartość wynosi tyle, ile pula środków przeznaczonych na zadania ogólnomiejskie, musiał on zostać poddany pod głosowanie, aby mógł osiągnąć określoną uchwałą minimalną liczbę głosów potrzebną do jego realizacji, czyli 30 – mówi Grażyna Janduła-Jonda, sekretarz miasta. – Nie było z tym żadnego problemu, na rolkowisko zagłosowało 2545 osób – dodaje.

Na projekty lokalne, dotyczące poszczególnych dzielnic, przeznaczono 1 mln 815 tys. zł, po 165 tys. zł na każdą dzielnicę. W tej kategorii do głosowania zakwalifikowało się 31 zadań, z których do realizacji wybrano następujące: mini park linowy z tyrolką i trampolinami przy ul. Kolberga w Wirku, kort tenisowy w parku Strzelnica w Bielszowicach, mini boisko, ławki i urządzenia zabawowe w ogrodzie Miejskiego Przedszkola nr 39 w Halembie, zagospodarowanie terenu przy zabytkowym piecu chlebowym, tzw. piekaroku w Rudzie, kreatywna strefa gier przy Szkole Podstawowej nr 40 w Goduli, boisko wielofunkcyjne na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Czarnym Lesie, rozbudowa infrastruktury sportowej przy Szkole Podstawowej nr 6 w Orzegowie, modernizacja placu zabaw na terenie Miejskiego Przedszkola nr 42 w Kochłowicach, strefa sportu i rekreacji w Parku Dworskim w Nowym Bytomiu, rozbudowa strefy aktywności przy ul. Górnośląskiej w Bykowinie.

Niewykorzystane zostały środki przeznaczone dla Chebzia, ponieważ żaden z projektów zgłoszonych w tej dzielnicy nie zakwalifikował się do głosowania. Z uwagi na wzrastające koszty realizacji inwestycji, spowodowane utrzymującą się bardzo dobrą koniunkturą w budownictwie oraz rosnącym zapotrzebowaniem na pracowników przy niskiej podaży ludzi do pracy, niewykorzystane środki w tej. kwocie zabezpieczone zostają na pokrycie ewentualnych różnic pomiędzy planowanym kosztem realizacji wybranych zadań a rzeczywistym kosztem ich wykonania.

W głosowaniu wzięły udział 3894 osoby. Wśród projektów dzielnicowych najwięcej głosów – 399 – zdobyło mini boisko ławki i urządzenia zabawowe w Halembie. Wykaz wszystkich zadań wraz z informacją o liczbie uzyskanych głosów można znaleźć na stronie www.rudaslaska.pl/budzet-obywatelski.

Wydzielenie z przyszłorocznego budżetu miasta specjalnej puli do dyspozycji mieszkańców to piąta tego typu inicjatywa, realizowana w Rudzie Śląskiej. W 2014 roku były to 2 mln zł, w 2015 roku - 2,375 mln zł, w 2016 roku – 2,65 mln zł, a w 2017 roku – 2,815 mln zł.

W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego w Rudzie Śląskiej realizowanych jest 12 zadań – 2 ogólnomiejskie i 10 dzielnicowych. Największą inwestycją jest budowa miasteczka ruchu drogowego przy ul. Kolberga, na którą przeznaczono 750 tys. zł. Opracowana jest już dokumentacja, trwa ponowiona procedura przetargowa na wykonanie tej inwestycji. Drugie zadanie ogólnomiejskie to zrealizowana już modernizacja boisk sportowych na terenie Szkoły Podstawowej nr 18 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3. Zadania dzielnicowe to: budowa wielofunkcyjnego boiska przy Szkole Podstawowej nr 41 (w realizacji), wymiana nawierzchni oraz montaż urządzeń zabawowych w ogrodzie Miejskiego Przedszkola nr 25 (zrealizowane), budowa kreatywnych stref gier przy Szkole Podstawowej nr 6 (ponowny przetarg) i Szkole Podstawowej nr 1 (ponowny przetarg), budowa parkingu przy ul. Okopowej (zrealizowane), budowa siłowni zewnętrznej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 (ponowny przetarg), plac zabaw w formie statku w strefie aktywności przy ul. Górnośląskiej (zrealizowane), budowa boiska do siatkówki w strefie aktywności przy ul. Plebiscytowej (wybrany wykonawca, realizacja do grudnia br.), budowa chodnika łączącego ul. Dworaka z ul. 1 Maja (trwa opracowanie dokumentacji) oraz budowa ścieżki rowerowej przy ul. Joanny (zrealizowane).


Komentarze