Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Hutnicze świętowanie

04-05-2012, 14:53 Robert Dłucik

Tradycyjnym przemarszem ulicą Niedurnego spod bramy Huty Pokój do kościoła pod wezwaniem św. Pawła Apostoła rozpoczęły się w naszym mieście obchody Dnia Świętego Floriana – patrona hutników.

Obchody hutniczego święta mają w Rudzie Śląskiej ponad stuletnią tradycję. – Część firm z przemysłu metalowego powoli zapomina o tym dniu, tam tradycja gaśnie. Inne rozciągają świętowanie na cały maj. Z tego co wiemy, tylko w naszym mieście 4 maja wygląda tak okazale. Władze naszej firmy zawsze przywiązywały wielką wagę do poszanowania hutniczej tradycji – mówi Jerzy Trzciński, rzecznik prasowy Huty Pokój.

W przemarszu licznie wzięli udział obecni, jak i emerytowani pracownicy huty oraz zaproszeni goście, między innymi: poseł na Sejm RP Grzegorz Tobiszowski, prezydent miasta Grażyna Dziedzic oraz wicemarszałek Sejmiku Województwa Śląskiego Jerzy Gorzelik. Na trasie miłą niespodziankę sprawiły hutnikom dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 17, które wręczyły im specjalnie przygotowane na tą okazję kwiatki wykonane w japońskiej technice origami.

Po uroczystej mszy świętej, odprawionej w intencji pracowników Huty Pokój i ich rodzin, uczestnicy obchodów stanęli do pamiątkowej, rodzinnej fotografii.

Dzień Świętego Floriana to również okazja do nagrodzenia pracowników zasłużonych dla Huty Pokój i obchodzących jubileusz pracy zawodowej. Obchody zakończą się festynem Rodziny Hutniczej w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury. Zostanie na nim rozstrzygnięty konkurs dla uczniów szkół podstawowych „Śląska Piosenka z Hutniczą Nutą”. – Uczniowie rudzkich szkół mieli za zadanie napisać piosenkę o naszym regionie, mieście, kulturze, obyczajach lub pracy, nawiązującą przynajmniej w części do tematów związanych z Hutą Pokój. Konkursowe propozycje są urocze – uchyla rąbka tajemnicy Jerzy Trzciński.

Więcej o obchodach hutniczego święta w gazetowym wydaniu „WR”.
Komentarze


04-05-2012, 16:54
jola napisał(a):

wszystkim hutnikom sto lat!!!!