Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Hojni rudzianie

22-11-2017, 10:52 Joanna Oreł

Ponad 750 tys. zł, czyli aż o 50 tys. zł więcej niż przed rokiem, otrzymały rudzkie organizacje pożytku publicznego z „1 procenta”. To najwięcej w historii. Pieniądze pochodzą od polskich podatników, którzy rozliczyli się z fiskusem za 2016 r. i dokonali odpowiedniego wpisu w deklaracji PIT. Ze wspomnianej sumy ponad 415 tys. zł przekazali mieszkańcy Rudy Śląskiej. Z kolei na organizacje pożytku publicznego w kraju rudzianie przekazali rekordową kwotę ponad 2,3 mln zł. 1 proc. podatku za zeszły rok przekazało 57 proc. rudzkich podatników. To więcej niż średnia dla całego kraju, która wyniosła 50 proc.

– Nie od dziś wiadomo, że ludzie w Rudzie Śląskiej chętnie się dzielą z innymi. Najnowsze dane z urzędu skarbowego to tylko potwierdzają. Rudzianie chętniej niż mieszkańcy innych regionów kraju przekazują także środki w ramach jednego procenta. To ważne, bo przecież dzięki tym środkom organizacje pożytku publicznego mogą sprawniej funkcjonować i realizować swój potencjał - podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Podatnicy podczas rozliczania się z fiskusem za 2016 r. przekazali na rzecz rudzkich organizacji pożytku publicznego ponad 750 tys. zł. Pieniądze te trafią do 30 podmiotów z Rudy Śląskiej. Najwięcej, bo blisko 350 tys. zł, otrzyma Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „Fauna”. Dodajmy, że wśród ponad 8,2 tys. organizacji z całego kraju, które zostały wsparte „1 proc.”, towarzystwo znalazło się na 210. pozycji. „Fauna” może też się pochwalić ósmym wynikiem w województwie śląskim jeśli chodzi o zebrane w ten sposób za ubiegły rok środki. – Dzięki tym pieniądzom wykonaliśmy wolierę dla kotów oraz zakupiliśmy koce dla zwierząt. Jednak zdecydowaną większość środków odłożyliśmy, żeby od nowego roku ruszyć z dużą inwestycją, jaką będzie nowy budynek wielofunkcyjny. Znajdą się w nim pokój do adopcji zwierząt, pomieszczenie dla wolontariuszy, salka edukacyjna oraz pomieszczenia administracyjne - wylicza Beata Drzymała–Kubiniok, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami „Fauna”.

Drugą organizacją, która chętnie wspierają podatnicy, jest Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej im. Jana Pawła II. Za ubiegły rok z „1 procenta” trafiła tam kwota ponad 86 tys. zł. – Środki te wykorzystaliśmy przede wszystkim na zakup sprzętu, głównie łóżek rehabilitacyjnych, materaców przeciwodleżynowych oraz koncentratorów tlenu. Ponadto udało nam się wyposażyć gabinet do rehabilitacji – informuje Teresa Wróbel, prezes stowarzyszenia.

Podatnicy hojnie wsparli też Stowarzyszenie Św. Filipa Nereusza, które otrzymało ponad 67 tys. zł. Stowarzyszenie „Ludzie serca” wsparte zostało z kolei kwotą ponad 40 tys. zł, a Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza - 30 tys. zł. Rudzianie chętnie wparli też Stowarzyszenie Rekreacyjno-Sportowe „Gwiazda” Ruda Śląska, na które przekazano blisko 30 tys. zł. Pozostałe organizacje z Rudy Śląskiej otrzymały od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Ogółem rudzcy podatnicy w zeznaniach PIT za 2016 r. na organizacje pożytku publicznego działające na terenie kraju przekazali ponad 2,3 mln zł. Najczęściej odpisy były deklarowane na rzecz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Drugie miejsce na liście zajęło Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „FAUNA”.

Rudzianie chętnie przekazują 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Z możliwości takiej skorzystało ponad 58,4 tys. osób, czyli 57 proc. wszystkich podatników rozliczających się za 2016 rok. Co ciekawe, jeszcze cztery lata temu na przekazanie 1 proc. decydowało się 50 proc. Z rozliczeń za 2015 r. rudzkie organizacje pożytku publicznego otrzymały 708 tys. zł, z czego od rudzian zebrały 400 tys. zł.

Obecnie w Rudzie Śląskiej działa 30 organizacji pożytku publicznego oraz 12 terenowych jednostek ogólnopolskich organizacji pożytku publicznego.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze