Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Harcerska przygoda w Kuźnicy trwa

13-07-2018, 10:34 Agnieszka Lewko

 „Ustawimy mały obóz, bramę zbudujemy z serc…” - to słowa harcerskiej piosenki, którą przy ognisku śpiewają niemal każdego wieczoru rudzcy harcerze. Od początku tegorocznych wakacji w  ośrodku obozowo - biwakowym Hufca ZHP Ruda Śląska w Kuźnicy Brzeźnickiej tętni życiem, a dzieci i młodzież przeżywają swoją wakacyjną harcerską przygodę.

-  Już 23 czerwca  pierwsza grupa dzieci i młodzieży rozpoczęła swój pobyt na terenie rudzkiego ośrodka. Podczas pierwszego turnusu w Kuźnicy bawiło się ponad 150 osób. Natomiast gościnnie przyjechali do nas harcerze z Lublińca. Rudę Śląską reprezentowali harcerze z I Rudzkiego Międzyśrodowiskowego Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Prima”, a także z 4 Harcerskiej Drużyny Wodnej „Hook” - podkreśla Michał Mazur, zastępca komendanta rudzkiego hufca.

Uczestnicy pierwszego turnusu w Kuźnicy Brzeźnickiej już wrócili do Rudy Śląskiej, a obecnie kolejne 150 harcerzy przyjechało do ośrodka, żeby spędzać czas na wspólnym aktywnym wypoczynku, pełnym aktywności i udowadniają, że można połączyć pożyteczną pracę z zabawą. - Teraz przyszedł czas na odpoczynek harcerzy  z 77 Rudzkiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej „Twierdza”, zuchy z 4 Harcerskiej Drużyny Wodnej „Hook”, a także harcerzy z III Rudzkiego Szczepu „Pomarańczowe Jedynki”. Gościnnie obozują także harcerze z chorzowskiego hufca. W trakcie harcerskiego lata  ośrodek odwiedzą też dzieci i młodzież niezrzeszone w ZHP, dzieci  z rodzin zastępczych  oraz  grupa z neokatechumenatu. Do końca lipca raz w tygodniu przyjeżdżać będą również uczestnicy półkolonii organizowanych przez In-nY Dom Kultury w Rudzie Śląskiej - zaznacza Michał Mazur.

Gościem specjalnym, który odwiedził młodzież w ośrodku biwakowym była druhna phm. Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. - Kuźnica Brzeźnicka, ośrodek harcerski rudzkiego hufca  to najczarowniejsze miejsce na ziemi. Kocham to miejsce, tę atmosferę, tych cudownych druhów i druhny. Kocham zapach sosnowego lasu i zapach ogniska. Nie ma nic piękniejszego niż harcerskie piosenki i puszczanie iskierki pokoju - mówi Grażyna Dziedzic.

Warto przypomnieć, że przez cały czas można przyłączyć się do zbiórki publicznej, która rozpoczęła się 27 lutego br. i której celem jest zebranie funduszy na remont Domu Harcerskiego znajdującego się przy ul. Szczęść Boże 4 w dzielnicy Ruda. Wpłat dokonywać można na konto bankowe znajdujące się na stronie hufca www.hufiecrudaslaska.pl.  - Już dziś rudzcy harcerze chcieli z całego serca podziękować wszystkim darczyńcom, którzy ofiarowali swój przysłowiowy  grosz, wspierając zbiórkę publiczną na remont Domu Harcerza. Liczy się każda złotówka - dziękuje Michał Mazur, zastępca komendanta hufca.

Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć remont Domu Harcerskiego, mogą także wrzucić datek do puszek znajdujących się w różnych punktach miasta,  m.in. w urzędzie miasta.  Wyremontowany hufiec będzie służył nie tylko obecnym harcerzom, ale  także przyszłym pokoleniom wychowującym dzieci i młodzież w duchu patriotyzmu, poszanowania tradycji i harcerskich ideałów.


Komentarze