Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

GRAMY Z POMPĄ

03-01-2012, 15:35 Robert Dłucik

Nieprawdopodobne, ale prawdziwe: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po raz dwudziesty. Od skromnej, spontanicznej akcji stała się wielkim przedsięwzięciem o zasięgu – bez przesady – światowym. Bo wolontariuszy z charakterystycznym serduszkiem można spotkać dosłownie w każdym zakątku globu. W tym roku WOŚP będzie kwestować na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Będzie się działo również w Rudzie Śląskiej!


Główny sztab rudzkiej orkiestry od listopada intensywnie pracuje w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Ponadgimnazjalnych im. H.C. Hoovera. Jego szef (i zarazem dyrektor orzegowskiej szkoły) Józef Sarek – jak co roku – miał potężny ból głowy przy skreślaniu wolontariuszy. Zgłosiło się ich ponad 650, a nasz sztab ma do dyspozycji tylko 500 miejsc.

Aż 110 wolontariuszy zgłosił kochłowicki Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II. To nowy rekord w historii udziału tej placówki w „Orkiestrze”. – Bardzo mocno liczę na to, że uda nam się również poprawić zeszłoroczny wynik i przekroczyć magiczną granicę 60 tysięcy złotych – mówi Michał Kozera, nauczyciel, szkolny koordynator WOŚP-u.

W kochłowickiej szkole, „Orkiestra” zagra przez dwa dni. W niedzielny wieczór zaplanowano „Światełko do niebia” z irlandzką muzyką i tańcami oraz pokazem fajerwerków. Natomiast 9 stycznia od rana będą otwarte sklepiki,       z których dochód zostanie przeznaczony na rzecz fundacji Jurka Owsiaka, odbędzie się także aukcja gadżetów podarowanych przez uczniów i nauczycieli. Całość zwieńczy VIII Konkurs Młodych Talentów. 

Tradycyjne „Światełko do nieba” zaplanowali również harcerze wraz z uczniami bykowińskiej SP nr 23. – Zaczynamy o 19.00, będzie coś dla ducha i dla ciała: występy artystyczne, harcerska grochówka, a kulminacyjny moment nastąpi oczywiście o godzinie 20.00 – mówi Krzysztof Rodzoch, organizator imprezy.

 

W niedzielę rudzki sztab WOŚP-u – podobnie jak przed rokiem - zagości w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty. Tam kwestujący wolontariusze będą oddawać puszki z pieniędzmi. Tam również odbędzie się główny koncert miejskiego finału. W programie imprezy każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Będzie muzyka klasyczna, rockowa, a nawet „śląskie szlagry”. Wystąpią zarówno młode, początkuje zespoły, jak i uznani, profesjonalni artyści. Udział potwierdzili już: Todos Locos, Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Rudzie Śląskiej, Sky Band, Scena Muzyczna I LO, The Traiin, Todo Art Trio, Grzegorz Majzel Trio, Tea Team oraz Bez Nazwy. Lista wykonawców może się jeszcze wydłużyć. Start planowany jest na godzinę 15.00, podczas koncertu odbędzie się również aukcja „orkiestrowych” gadżetów. Wśród przedmiotów, które trafią na licytację jest koszulka TVN z autografem między innymi Kamila Durczok i Justyny Pochanke. Będzie można wylicytować również Księgę Raziela z autografem autora Krystiana Gałuszki, Anię z Zielonego Wzgórza - z dedykacją Pani Prezydent Grażyny Dziedzic oraz zegarek Zuzanny Radeckiej z igrzysk Olimpijskich w Atenach. Perełką orkiestrowej aukcji jest również serduszko od Zakładu Jubilerskiego KORN z rudzką Rką.

Oprócz gadżetów WOŚP będzie można wylicytować  usługi fryzjerskie Lucjana Szajbla i Damiana Dudy oraz kurs języka angielskiego ufundowany przez ANGLOMAN SZKOŁĘ JĘZYKA ANGIELSKIEGO.


więcej w wydaniu gazetowym Wiadomości Rudzkich 4.01.2012.Komentarze