Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Górnicze świętowanie

06-12-2019, 09:06 Joanna Oreł

Ruda Śląska jest największą gminą górniczą w Polsce, dlatego jak co roku to właśnie w naszym mieście Barbórka jest obchodzona w sposób szczególny. 4 grudnia świętowali górnicy z kopalni Ruda, czyli w sumie ok. 7 tys. osób.

Obchody barbórkowe tradycyjnie rozpoczęły się w cechowniach kopalń Ruch Pokój, Ruch Bielszowice oraz Ruch Halemba, gdzie także była okazja do wręczenia wyróżnień oraz nadania wyższych stopni górniczych. Następnie górnicy, ich rodziny oraz goście przemaszerowali w asyście orkiestr górniczych do pobliskich kościołów, gdzie odbyły się uroczyste msze święte.

Dodatkowo, już w dzień przed Barbórką w Domu Kultury w Bielszowicach zorganizowana została akademia barbórkowa, podczas której najbardziej zasłużeni górnicy otrzymali medale i szpady, będące symbolem wolności stanu górniczego. W sumie wyróżniono 287 pracowników, którzy przepracowali na kopalni co najmniej 25 lat. Z kolei 81 górników nabyło prawa do noszenia honorowej szpady górniczej, a 114 pracownikom wręczono odznakę "Zasłużony dla kopalni Ruda". Ponadto 36 osób otrzymało odznakę “Zasłużony dla górnictwa Rzeczpospolitej”, a wyższe stopnie 406 osób. - Dzięki kopalni Ruda gmina Ruda Śląska jest największą gminą górniczą nie tylko w Polsce, ale i w Unii Europejskiej. Kopalnia Ruda jest największym pracodawcą w Rudzie Śląskiej. Jesteśmy z tego dumni - mówił podczas akademii okolicznościowej Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Spotkanie było także okazją do podsumowań oraz życzeń. - To już czwarta Barbórka naszej zespolonej kopalni Ruda. Dla wszystkich górników obchody naszego święta ze swoimi zwyczajami i tradycjami to czas szczególny. To czas wyjątkowy. To dni o niepowtarzalnym uroku i atmosferze. (...) Liczna obecność zaproszonych gości, to dowód na to, że nasze święto jest również okazją do wyrażenia szacunku dla naszego zawodu przez osoby i instytucje działające w naszym otoczeniu. Dziękuję za waszą obecność w imieniu braci górniczej KWK Ruda - podkreślał Krzysztof Kiełbiowski, dyrektor KWK Ruda.


Komentarze