Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

GÓRNICZA NAGRODA

12-12-2011, 13:54 Anna Piątek

Trzy miasta i trzy statuetki. Ruda Śląska, Zabrze i Bieruń otrzymały wyróżnienia od Kompanii Węglowej. Nagrody wręczono podczas uroczystej Barbórki, 2 grudnia w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Statuetka „za dobrą współpracę w 2011 roku z największą górniczą firmą w Unii Europejskiej” trafiła do Rudy Śląskiej. Nagrodę wręczyła prezes zarządu Kompanii Węglowej Joanna Strzelec – Łobodzińska, która podkreśliła bardzo dużą rolę miasta przy rozwiązywaniu występujących problemów, których przy wydobyciu węgla przecież nie brakuje.

 

- Dla nas nie tylko ważne jest bezpieczne wydobywanie węgla pod ziemią, ale również dbałość o stan terenów na powierzchni – powiedziała prezes Joanna – Strzelec -Łobodzińska. -  Ruda Śląska jest przykładem, że można w interesie mieszkańców, jak i kopalni znaleźć kompromis. I za to chciałabym pani Prezydent podziękować.

 

Miasto współpracuje z kopalniami działającymi na terenie Rudy Śląskiej, a Prezydent Grażyna Dziedzic spotyka się z górnikami i związkowcami bo docenia ich ciężką pracę. Wypracowuje również kompromis dla prowadzenia dalszej eksploatacji górniczej przy jednoczesnym uwzględnieniu ochrony obiektów usytuowanych na powierzchni terenu.

 

- W kopalniach pracuje ponad 6 tys. mieszkańców naszego miasta. W firmach okołogórniczych kolejnych 18 tysięcy. Wraz z rodzinami, to bardzo duża grupa mieszkańców  Rudy Śląskiej.   Tylko w ubiegłym roku kopalnie wpłaciły do budżetu miasta ponad 20 mln złotych z tytułu podatku od nieruchomości i tytułu opłaty eksploatacyjnej . To dlatego, jako prezydent Rudy Śląskiej, staram się, by kontakty miasta z górnictwem były dobre. Ale też będę dbać o to, by eksploatacja górnicza na terenie miasta wyrządzała jak najmniejsze szkody, a kopalnie wypłacały odszkodowania z tego tytułu  –powiedziała Grażyna Dziedzic. 

 

zdjęcie: Kompania Węglowa S.A.


Komentarze