Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Godula i Orzegów

10-10-2014, 13:42 Administrator WR

Problem bezpieczeństwa i spokoju mieszkańców, konieczność naprawy dróg i wybudowania miejsc parkingowych, a także sytuacja parku wodnego Aquadrom to główne tematy, jakie mieszkańcy Goduli i Orzegowa poruszyli dzisiaj na spotkaniu z prezydent Rudy Śląskiej.


Orzegów może się pochwalić dwoma poważnymi inwestycjami, które są cenne dla całego miasta: Burloch Areną oraz Centrum Inicjatyw Społecznych „Stary Orzegów”. Burloch został oddany do użytku w maju tego roku. W ramach pierwszego etapu wykonano boisko do rugby, tor rolkarski wraz z oświetleniem i ciąg pieszo-jezdny. Obecnie trwa procedura przetargowa związana z drugim etapem realizacji zadania, w ramach którego ma powstać zadaszenie boiska-lodowiska oraz budynek szatniowy z trybunami. Centrum Inicjatyw Społecznych „Stary Orzegów” kosztowało ok. 2 mln złotych. Ważną inwestycją jest także termomodernizacja budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ponadgimnazjalnych nr 4. Zakończenie realizacji przewidziane jest na przyszły rok, a całość będzie kosztować 2 mln 225 tys. złotych. Inne zadanie, którego realizacja przewidziana jest na 2 lata to przebudowa i modernizacja części budynku 2B Domu Pomocy Społecznej „Senior”, która będzie kosztować prawie 300 tys. Wykonawca został już wyłoniony w drodze przetargu. Na ukończeniu jest także wykonanie strefy rekreacji na osiedlu „Paryż” przy ul. Jesionowej. Projekt ten wykonywany jest w ramach budżetu obywatelskiego za 623 tys. złotych. W tym roku w ramach budowy miejskiego systemu monitoringu wizyjnego zamontowano również 3 kamery obrotowe w rejonie ul. Kard. Hlonda.

W tym roku przeprowadzono remont nawierzchni jedni i parkingu przy ul. Solskiego, remont ul. Goduli i ul. Bytomskiej, remont chodnika w rejonie skrzyżowania przy ul. Stromej, wykonano parking na ok. 10 samochodów przy ul. Joanny, dokończono remont nawierzchni ul. Starej. Poza tym wykonano dokumentację projektową przebudowy ul. Doroszewskiego w rejonie nr. 15-29.


Na przyszły rok zaplanowano przede wszystkim wykonanie parkingu przy ul. Solskiego 1-3 a także wykonanie zadań ujętych w propozycjach zgłoszonych przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego: chodnika wzdłuż ul. Droga do Lipin do ul. Asfaltowej do granicy ze Świętochłowicami, ciągu pieszego na ul. Ziętka i trasy rowerowej obejmującej całe miasto. Mimo powstania w mieście ponad 600 miejsc parkingowych mieszkańcy nadal zgłaszają zapotrzebowanie na miejsca dla swoich samochodów. - Ul. Lipińska i Lipa kończą się łącznikiem, który najczęściej jest wielką kałużą – zgłaszał mieszkaniec. - Czy można wysypać tam żwir, a w kierunku Świętochłowic zbudować parking, bo dojeżdżający do szpitala nie mają gdzie zostawiać pojazdów – dopytywał. – Na pewno miejsca parkingowe w tym rejonie są konieczne – przyznał Jacek Otrębski z Wydziału Dróg i Mostów. – Sprawdzimy, czy teren jest miejski i postaramy się go wykorzystać. Trzeba również w tym miejscu zainstalować oświetlenie – dodał. – Wiemy, ze mieszkańcy potrzebują jeszcze więcej parkingów, więc jeśli macie państwo pomysły, gdzie mogłyby one powstać zapraszam do Wydziału Dróg i Mostów. Dysponujemy odpowiednimi mapami, które możemy wykorzystać do konsultacji – zachęcał Jacek Otrębski.


Mieszkańcy obu dzielnic przedstawiali swoje problemy, które nie zawsze prezydent miasta może rozwiązać. Do takich należy np. problem, z którym od roku borykają się mieszkańcy ul. Królowej Jadwigi 18. - Mieliśmy 2 sklepy monopolowe i karczmę, a od roku przeżywamy gehennę, bo jest sklep 24-godzinny. Całą dobę musimy znosić alkoholików, którzy leżą na ławkach, zarówno kobiety jak i mężczyźni. Niedalekie przejście podziemne jest pisuarem. Należy nam się spokój, a to sąsiedztwo jest nie do wytrzymania – skarżyli się. - Sprawdzimy ile było w sumie interwencji w tej sprawie na Policji i Straży Miejskiej oraz czy koncesja na sprzedaż alkoholu została wydana prawidłowo. Niestety, jeśli wszystko jest zgodne z przepisami prezydent miasta nie ma prawa zakazać działalności przedsiębiorcy – informowała Anna Krzysteczko, wiceprezydent miasta.


Mieszkańcy dopytywali się również o chodniki w parku orzegowskim, ogólną rewitalizację terenów zielonych, czy projekty likwidacji niskiej emisji. Nie zabrakło głosu rodzica osoby niepełnosprawnej z głębokim upośledzeniem. - Dopóki córka chodziła do Szkoły życia im. Św. Łukasza miała zajęcia. Teraz jest już pełnoletnia i może jedynie uczestniczyć w spotkaniach klubu seniora, który odbywa się tam 2 razy w tygodniu, a nauczyciele prowadzą to za darmo - opowiadał. – Czy można stworzyć warsztaty dla takich osób, bo przecież jest ich coraz więcej i na pewno ta potrzeba będzie coraz większa – mówił. – To zadanie przede wszystkim dla stowarzyszeń, które mogą składać wnioski do urzędu o dofinansowanie na realizację podobnych zadań. Jednak to komisja konkursowa ocenia takie wnioski, prezydent ich nie wybiera, ale budżet przeznaczony na realizację takich projektów wzrasta – zaznaczyła wiceprezydent Krzysteczko.

 

W przyszłym tygodniu odbędą się kolejne spotkania prezydent miasta z mieszkańcami. W poniedziałek, 13 października, Grażyna Dziedzic spotka się z mieszkańcami Rudy, a w czwartek – Halemby. Każde spotkanie rozpoczyna się o godzinie 18.00.

 

źródło: UM


Komentarze