Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Godnie pożegnać zwierzęcych przyjaciół

28-06-2019, 09:39 admin

Ośrodek kremacji zwierząt towarzyszących Esthima to jedna z inwestycji zlokalizowanych na terenach przy trasie N-S w Rudzie Śląskiej. Odbyło się jego oficjalne otwarcie. Wszystkie z 9 nieruchomości przy trasie N-S, które miasto przygotowało do sprzedaży, znalazło już swoich właścicieli.

- Dla wielu osób domowe zwierzęta to wręcz członkowie rodziny. Dobrze więc, że powstało miejsce, w którym właściciele mogą godnie pożegnać swoich ulubieńców po ich śmierci – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Lokalizacja inwestycji w Rudzie Śląskiej potwierdza, że jesteśmy miastem atrakcyjnym dla inwestorów, między innymi dzięki bardzo dobremu skomunikowaniu – dodaje.

Esthima to marka należąca do francuskiej grupy La Compagnie des Vétérinaires (LCV). Powstała ona w północnej Francji w inicjatywy lekarzy weterynarii i od ponad 20 lat działa na rzecz zwierząt i tych, którzy je kochają. Założyciele LCV uznali, że zwierzę zarówno za życia, jak i po śmierci zasługuje na należyte traktowanie, a właściciele mają prawo pożegnać je z godnością i szacunkiem, czemu przeczy proces przemysłowej utylizacji. Esthima zajmuje się kremacją zwierząt domowych zarówno psów i kotów, jak i mniejszych gatunków.

We Francji La Compagnie des Vétérinaires oferuje usługi kremacji zwierząt towarzyszących w 14 ośrodkach. Od 2015 roku firma obecna jest w Niemczech, gdzie posiada (3 krematoria) oraz w Belgii (1 krematorium), zaś od 2019 roku oferuje swoje usługi również w Polsce. Pierwszy ośrodek Esthima w naszym kraju znajduje się w Rudzie Śląskiej. - Projekt ruszył w 2016 roku. Już od samego początku spotkaliśmy się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony władz miasta, a także lokalnej społeczności zaangażowanej w walkę o prawa zwierząt – podkreśla Anna Winter, dyrektor zarządzająca Incineris, spółki reprezentującej LCV w Polsce. - Budowa ośrodka ruszyła w 2017 r. Całość inwestycji to kwota około 2 mln euro, w tym stworzenie nowych miejsc pracy - informuje.

Śląsk okazał się dla inwestora niezwykle wartościowym regionem. - Większość naszych dostawców to firmy regionalne, śląskie. Jesteśmy dumni, że właśnie tu znaleźliśmy profesjonalnych kontrahentów. Po prostu Śląsk sprzyja inwestowaniu – mówi Anna Winter. - Na Śląsku ludzie kochają zwierzęta i troszczą się o nie. To wspólny mianownik z filozofią naszej firmy, w której najważniejsze są takie wartości, jak szacunek dla ludzi, zwierząt i środowiska. Dzięki naszemu ośrodkowi w Rudzie Śląskiej chcemy umożliwić właścicielom zwierząt zachowanie wspomnień lat wspólnie spędzonych z pupilami – dodaje.

Do tej pory w Rudzie Śląskiej zrealizowane zostały już trzy odcinki trasy N-S, która połączy autostradę A4 . Mają one długość ok. 3,4 km. Pierwszy został przekazany do użytkowania na początku 2013 roku. Prowadzi on od ul. 1 Maja, czyli drogi nr 925, do Drogowej Trasy Średnicowej, wraz z węzłem dwupoziomowym z ul. 1 Maja. Kolejny odcinek do użytkowania przekazany został w sierpniu 2016 roku. Prowadzi on od ul. 1 Maja do ul. Bukowej. Wraz z tą inwestycją dodatkowo wykonane zostało 1,5 km drogowego połączenia ul. Bukowej z ul. ks. Niedzieli. Trzeci etap trasy N-S do użytku oddany został jesienią 2018 r. 1,4 km odcinek przebiega od ul. Bukowej do ul. Kokota. Obecnie trwa przetarg na ostatni odcinek między autostradą A4 i DTŚ o długości 1,7 km. Do tej pory miasto przygotowało do sprzedaży 9 nieruchomości przy trasie N-S, wszystkie znalazły już swoich właścicieli.

Przypomnijmy, że Ruda Śląska znalazła się w gronie 39 najbardziej aktywnych biznesowo samorządów w Polsce według miesięcznika Forbes. W zestawieniu miast przyjaznych biznesowi rudzki samorząd uplasował się na 9. miejscu wśród gmin od 50 do 149 tys. mieszkańców. Dodatkowo spośród ujętych w rankingu gmin Ruda Śląska po Warszawie i gminie Lesznowola ma najlepszy bilans w zakresie migracji firm.

W Rudzie Śląskiej funkcjonuje szereg ulg dla przedsiębiorców. M.in. zwolnienie od podatku od nieruchomości uzależnione od kwoty jaką przedsiębiorcy zainwestują w mieście. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy inwestor zatrudni nowych pracowników lub tylko ulokuje swój biznes w Rudzie Śląskiej, ale przeznaczy na ten cel odpowiednie kwoty. Ponadto w mieście funkcjonują ulgi w podatku od nieruchomości uzależnione od liczby utworzonych nowych miejsc pracy.

Ponadto w Rudzie Śląskiej od 2015 r. funkcjonuje także specjalny zespól ds. obsługi inwestora, w skład którego wchodzą pracownicy kilku wydziałów urzędu miasta. Ich zadaniem jest kompleksowa obsługa potencjalnych, a także działających już w mieście inwestorów. Dzięki temu rozwiązaniu zainteresowany przedsiębiorca zdobędzie wszystkie informacje w jednym miejscu, otrzyma także bezpośrednią i fachową pomoc przy załatwianiu spraw w różnych wydziałach.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze