Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Godne naśladowania

10-10-2013, 10:25 Monika Herman - Sopniewska

Jeszcze niedawno zaniedbany, z szeregiem zrujnowanych i połatanych chlewików straszył okolicznych mieszkańców. Dzisiaj świeci przykładem dobrych praktyk na estetyczne i pomysłowe zagospodarowanie przestrzeni. Spełnia obecne oczekiwania mieszkańców, a jednocześnie jest świadectwem życia lokatorów XIX wiecznych familoków. Mowa o dziedzińcu wewnętrznym zabytkowego osiedla przy ul. Wolności i Raciborskiej w Rudzie.

 

Na pomysł nowoczesnego zagospodarowania dziedzińca, zgodnie z zasadami ochrony zabytków, wpadła Międzyzakładowa Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Perspektywa”.

 

- Naszą ambicją było, żeby to osiedle stało się wizytówką miasta- mówi Aleksandra Wilk, Zastępca Prezesa ds. Eksploatacji i Rozwoju MGSM Perspektywa.

 

– Plac z budynkami gospodarczymi wewnątrz osiedla nie spełniał już swojej dawnej roli. Dzisiaj mieszkańcy mają inne oczekiwania, dlatego staraliśmy się dostosować tę przestrzeń do nowych potrzeb nowych mieszkańców, nie zapominając jednak o historycznym wymiarze tego miejsca – wyjaśnia wiceprezes.

 

 

Osiedle robotnicze przy ul. Wolności i Raciborskiej zostało wpisane do rejestru zabytków w 1995 r. Jego wewnętrzny dziedziniec jest przykładem typowego dla przełomu XIX i XX w. śląskiego osiedla robotniczego. Do niedawna w centralnej części znajdowały się zabudowania gospodarcze, tzw. chlewiki z fiszlą, czyli pięterkiem. Ówcześni mieszkańcy trzymali w nich węgiel i hodowali drobny inwentarz: króliki, świnie, drób. Do każdego mieszkania przypisany był jeden chlewik.

 

Dzisiaj chlewiki nie spełniają już swoich pierwotnych funkcji. Przez lata opuszczone, zaniedbane stały się niechlubną wizytówka osiedla. Dlatego spółdzielnia wystąpiła o zezwolenie na rozbiórkę tych budynków. Opracowano plan nowego zagospodarowania wolnej przestrzeni, biorąc pod uwagę potrzeby obecnych mieszkańców.

 

– Trzeba było zaprojektować kanalizację, utwardzić teren kostką. W środku powstały zagrody gospodarcze przeplatane terenami zielonymi. Powstał plac zabaw, piaskownica, stoliki do gier, ławki i miejsca postojowe dla pojazdów – wylicza Aleksandra Wilk.


– W kilku miejscach została wykorzystana stara cegła, wiosną zostanie wyremontowany jeden z chlewików, który pozostał jako żywy świadek historii – dodaje wiceprezes Wilk. W sumie do zagospodarowania było 8000 m2 przestrzeni pomiędzy budynkami. Koszt modernizacji wyniósł ponad 3 mln zł, w tym 1,3 mln kosztowała budowa kanalizacji. Renowacja „świadka” będzie kosztować ok.115 tys. zł.

 

- Zagospodarowanie tego terenu stanowi przykład dobrych praktyk, który chcemy podpatrzeć i pokazać, że jeśli się chce to można wydobyć pięknonawet z placu przy familokach – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

– Stawiam Spółdzielnię „Perspektywa” jako wzór do naśladowania dla pozostałych zarządców nieruchomości w mieście.Chcemy zachęcić mieszkańców do zmiany swojego otoczenia. W ten sposób razem możemy wykreować nowe oblicze miasta – podkreśla prezydent Dziedzic.

 

Spółdzielnia mieszkaniowa „Perspektywa” posiada w swoich zasobach 744 budynki, z czego 618 znajduje się na terenie Rudy Śląskiej. Ponad 390 z nich objętych jest ochroną konserwatorską. Mieszka w nich 9600 lokatorów.

 

źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze