Gimnazjaliści gwarą
03-04-2014, 13:56 Sandra Hajduk
Propagowanie śląskiej mowy oraz wartości i obyczajów panujących na Śląsku – to główne cele Międzygimnazjalnego Konkursu Gwary "Ślonzoki niy gynsi". Dziś w Gimnazjum nr 11 miała miejsce jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu. Gościem specjalnym byli członkowie Amatorskiego Teatru "Naumiony" z Ornontowic.
– W domu mieszamy język polski z gwarą śląską. Lubię się gwarą porozumiewać, bo to nasza mowa ojczysta. Warto ją pielęgnować – mówiła 16-letnia Wiktoria Lein. I by to zrobić Wiktoria, podobnie jak 27 innych gimnazjalistów z 11 szkół, wzięła udział w kolejnej edycji Międzygimnazjalnego Konkursu Gwary.
– Gwara coraz częściej jest uważana za naturalny środek komunikacji. Nie da się jednak ukryć, że mimo wszystko nie jest ona używana tak często jak kiedyś, gdy posługiwano się wyłącznie nią. Stąd nasz konkurs, który ma pokazać, że gwara jest piękna – tłumaczyła Joanna Chawińska, pomysłodawczyni i organizatorka konkursu. – W każdym roku mamy stałą liczbę uczestników, co oznacza, że zainteresowanie konkursem nie słabnie. Jakiś czas temu dzieci wstydziły się używać gwary. Teraz powoli dostrzegamy to, że ten wstyd zanika – dodała.
To, że gwara zaczyna być modna niewątpliwie wpływa na konkurs. Jego poziom bowiem z roku na rok jest coraz wyższy.
– Co najważniejsze coraz więcej pojawia się tekstów z etnolektem śląskim. Na początku te same utwory powtarzały się, poddawane były kolejnym interpretacjom. Z biegiem lat utworów pojawiających się w konkursie jest coraz więcej. Autorami niektórych są nawet sami uczniowie – mówił Jan Wyżgoł, członek jury.
W trakcie konkursu Halembskie Koło Związku Górnośląskiego wręczyło odznaki "Pszociela Śląski Godki". Otrzymali je: Stefan Owczarek, Jakub Wyciślik i Damian Pajonk.
Komentarze