Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Giełda kierunków

21-03-2019, 09:13 Arkadiusz Wieczorek

Około 2400 uczniów z Rudy Śląskiej stoi przed decyzją o wyborze dalszego kierunku kształcenia. To ponad dwa razy więcej osób niż w ubiegłym roku. Chodzi o uczniów z ostatniego rocznika gimnazjum oraz pierwszych absolwentów klas ósmych. Z myślą o nich od 26 do 27 marca zorganizowana zostanie Giełda Szkół Ponadpodstawowych i Ponadgimnazjalnych. Wydarzenie odbywać się będzie od 9:00 do 14:00 w hali MOSIR w dzielnicy Halemba, przy ul. Kłodnickiej. O Giełdzie Szkół Ponadpodstawowych i Ponadgimnazjalnych rozmawiamy z wiceprezydent, Anną Krzysteczko.

– Zacznijmy od ogólnego, ale za to najważniejszego pytania. Dlaczego warto wybrać się na giełdę szkół?
– Podczas giełdy zaprezentują się wszystkie szkoły ponadgimnazjalne (ponadpodstawowe), dla których organem prowadzącym jest Miasto Ruda Śląska, a także Centrum Kształcenia Ustawicznego ze szkołami dla dorosłych, Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Zawodowego, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, niepubliczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego oraz Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej. Giełda ma za zadanie przybliżyć uczniom klas trzecich gimnazjalnych i po raz pierwszy uczniom klas ósmych szkół podstawowych ofertę kierunków kształcenia ponadgimnazjalnego i ponadpodstawowego na terenie naszego miasta. Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych ma swoją tradycję i na stałe weszła w terminarz imprez miejskich. Szkoły średnie w szczególny sposób przygotowują się do prezentacji swoich ofert edukacyjnych. Gimnazjaliści i ósmoklasiści poznają coraz ciekawsze oferty szkół średnich oraz zapoznają się z ofertą praktyk zawodowych realizowanych w zakładach rzemieślniczych naszego miasta. Mają okazję bezpośrednio porozmawiać z uczniami oraz nauczycielami szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, a także z rzemieślnikami na interesujące ich tematy. Rzetelna informacja z pewnością pomoże im podjąć właściwe decyzje o wyborze szkoły, czy zawodu, co będzie miało ogromne znaczenie w dalszym, dorosłym życiu. Jesteśmy bardzo dumni, że to przedsięwzięcie cieszy się uznaniem całego środowiska związanego z edukacją. Swoje zadowolenie wyrażają uczniowie, rodzice i nauczyciele, a ich ciepłe słowa zapisane są w kronice giełdy.

– W Rudzie Śląskiej oferta szkół ponadgimnazjalnych jest bardzo bogata. Na co Pani zdaniem należy zwrócić uwagę, przeglądając oferty rudzkich placówek?
– Krótko mówiąc – nasze szkoły to nowoczesne wyposażenie, udział w programach Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji – np. Erasmus +, szansa na indywidualne kreowania własnej edukacji, możliwość zdobycia dodatkowych kwalifikacji na kursach oraz, co bardzo istotne, możliwość rozwijania swoich zainteresowań i pasji na licznych zajęciach pozalekcyjnych. Ciekawym rozwiązaniem są też prowadzone przez szkoły praktyki zagraniczne. W tej chwili trwa jeden z takich wyjazdów. Przez prawie cały marzec 30 uczniów z naszego miasta zdobywa kompetencje zawodowe i językowe w hiszpańskiej Sewilli.

– Szkoły cały czas rozszerzają swoją ofertę. Co nowego pojawiło się w rudzkich szkołach od ubiegłorocznej giełdy?
– W szkołach podpisywane są kolejne umowy z firmami o współpracy z wyższymi uczelniami, Polskim Radiem czy Portem Lotniczym w Pyrzowicach. To sprawia, że kształcenie odbywa się nie tylko w murach szkoły, ale także poza nią u sprawdzonych partnerów, co z pewnością nie będzie bez znaczenia w życiu zawodowym absolwentów rudzkich placówek oświatowych. Szkoły realizują program Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w 19 placówkach, przez co wzbogacana jest oferta szkolnych bibliotek. W czterech szkołach pojawiły się też nowe pracownie dzięki konkursowi „Zielona Pracownia_Projekt’2019”. Dzięki udziałowi w Rządowym Programie „Aktywna Tablica” w 28 placówkach pojawił się nowoczesny sprzęt w postaci interaktywnych tablic i monitorów, a także projektorów i nagłośnienia. Warto też wspomnieć o nowych pracowniach do zajęć kształcenia praktycznego. Mamy nowoczesną pracownię gastronomiczną, nagrań i nagłośnień, handlową, obrabiarek numerycznych, elektryczną i fryzjerską.

– Na zakończenie powiedzmy jeszcze, na jakie kierunki kształcenia w ofercie rudzkich szkół warto zwrócić uwagę?
– Ciekawych kierunków nie brakuje. Myślę, że na terenie Rudy Śląskiej każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Wśród tych najnowszych należy wymienić takie kierunki jak m.in. technik realizacji nagrań, technik realizacji nagłośnień, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik fotografii i multimediów, technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik transportu drogowego, czy technik chłodnictwa i klimatyzacji. Warto więc wybrać się 26 i 27 marca do hali sportowej MOSiR-u w Halembie i zapoznać się na miejscu z bogatą ofertą rudzkich szkół. Serdecznie zapraszam.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze