Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Garaże mogą być ładne

05-09-2018, 12:06 UM Ruda Śląska

Nowy kompleks 224 garaży z drogami dojazdowymi i oświetleniem powstał w rejonie ul. Kempnego w Rudzie Śląskiej - Czarnym Lesie. Miejsce to całkowicie zmieniło swój wygląd. Do tej pory teren ten był niezagospodarowany, a zniszczone oraz chaotycznie rozmieszczone garaże szpeciły okolicę. Dzięki wartej 3 mln zł miejskiej inwestycji dotychczasowi najemcy starych garaży będą mieć nowe lokum dla swoich pojazdów. Pozostałych ok. 50 nowych garaży w formie przetargu znajdzie swoich najemców wśród zainteresowanych mieszkańców Rudy Śląskiej. W tym roku nowy kompleks ponad 80 garaży powstanie jeszcze przy ul. Tołstoja, natomiast w przyszłym roku ma ruszyć budowa ponad 50 garaży w rejonie ul. Ratowników.

- Jeszcze dwa lata temu o najbliższej okolicy ul. Kempnego z całą pewnością nie można było powiedzieć, że jest wizytówką miasta. Teraz to miejsce zmieniło całkowicie oblicze. Możemy też śmiało powiedzieć, że garaże również mogą być ładne – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. Budowa kompleksu garaży rozpoczęła się na początku 2017 r., jednak działania zmierzające do uporządkowania terenu w tym miejscu były prowadzone już wcześniej. – Najpierw rozmawialiśmy z samymi użytkownikami garaży, jak rozwiązać problem tego miejsca. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na budowę kompleksu blaszanych garaży w miejscu tych starych „blaszaków”. Garażowicze zaś jeszcze przed wyprowadzką mieli pewność, że w nowym kompleksie będą mieli pierwszeństwo w najmie garaży – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk.

Z 224 nowych garaży ok. 160 przypadnie dotychczasowym najemcom starych garaży. Na pozostałe Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej TBS ogłosi przetarg na najem. W ten sposób o możliwość najmu garaży w nowym kompleksie będą się mogli starać także inni mieszkańcy. – Do tej pory użytkowanych jest już ok 50 garaży. Rozpoczęliśmy odbiory techniczne pozostałych, a po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie będziemy sukcesywnie przekazywać garaże najemcom – tłumaczy Michał Pierończyk. Każdy z garaży znajdujący się w kompleksie posiada wewnętrzne oświetlenie oraz dostęp do prądu. W ramach inwestycji wykonano z płyt ażurowych drogi dojazdowe, cały teren oświetlono, powstały także dwa placyki gospodarcze.

Jeszcze w tym roku gotowy będzie także kolejny kompleks garaży przy ul. Tołstoja, także w Czarnym Lesie. Tutaj budowanych jest ponad 80 garaży, które podobnie jak w przypadku kompleksu przy ul. Kempnego trafią w pierwszej kolejności do najemców starych garaży, które do niedawna znajdowały się w tym miejscu. Władze miasta planują także budowę kolejnego zespołu garaży, tym razem w rejonie ul. Ratowników. Miałoby tam powstać ponad 50 takich konstrukcji. Jest już gotowa dokumentacja projektowa oraz złożony został wniosek na pozwolenie na budowę. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na przyszły rok. Jak podkreślają władze Rudy Śląskiej, przygotowany przez nie swoisty program porządkowania zespołów garaży na gruntach miejskich ma przede wszystkim realizować dwa podstawowe zadania: służyć poprawie estetyki oraz zwiększeniu liczby miejsc garażowych i postojowych.


Komentarze