Frontem do przedsiębiorcy
16-04-2015, 19:14 Joanna Oreł
O ulgach dla przedsiębiorców, terenach inwestycyjnych w Rudzie Śląskiej, czy możliwości skorzystania naszych firm z funduszów unijnych rozmawiano podczas konferencji „Perspektywy rozwoju przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej w latach 2015-2020 w nowej perspektywie finansowej”, która odbyła się w Śląskim Parku Przemysłowo-Technologicznym.
– Obecnie w mieście Ruda Śląska funkcjonują trzy uchwały dotyczące zwolnień z podatków. Pierwsza z nich – w zakresie zwolnień w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej. To także uchwała w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości oraz uchwała w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości na 10 lat w budynkach objętych ochroną konserwatorską, w których wykonano remont całej elewacji – wyjaśniała Anna Jastrzębska, naczelnik Wydziału Podatków i Opłat Lokalnych UM Ruda Śląska.
Dzięki jej prelekcji przedsiębiorcy mogli dowiedzieć się m.in, dlaczego warto rozpocząć działalność w Rudzie Śląskiej. Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta uzupełniła ich wiedzę, przedstawiając, które tereny pod inwestycje planuje zbyć miasto.
– Przy ulicy Radoszowskiej mamy ofertę powyżej 2 hektarów z przeznaczeniem pod produkcję i usługi. Sprzedaż zaplanowano na trzeci kwartał 2015 roku. Z kolei przy ul. Na łąkach jest oferta terenów pod produkcję o wielkości 1,2 hektara. Przy ul. 1 Maja w dzielnicy Halemba oferta dotyczy 1,9 hektara po budownictwo mieszkaniowe, a także usługową – wyliczała Aleksandra Kruszewska.
Jedną z najważniejszych prelekcji dla m.in. rudzkich przedsiębiorców była również ta, którą wygłosiła Adriana Witkowska-Konieczny. Kierownik Wydziału Informacji i Promocji Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości przedstawiła możliwości dofinansowania unijnego dla firm w perspektywie unijnej 2014-2020. Okazuje się bowiem, że województwo śląskie otrzymało w kolejnym rozdaniu największe dofinansowanie na programy regionalne w całym kraju, bo aż ok. 3,4 mld euro. Są to jednak pieniądze, które trzeba wydać „z głową”.
– Mają szansę projekty z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, o ile będą to projekty innowacyjne, jedyne takie na terenie województwa, a dodatkowo ich efekty będą wykorzystywane w kraju – zaznaczyła Witkowska-Konieczny.
Wśród prelegentów znaleźli się także m.in. Tomasz Bednarek, radny Sejmiku Województwa Śląskiego, który mówił o wsparciu ze środków UE dla sektora MŚP w ramach programów krajowych, czy prezes Rudzkiej Agencji Rozwoju „Inwestor”, która przedstawiła przedsiębiorcom ofertę współpracy.
Ogr napisał(a):
Oooo tak, już widze tłumy chętnych. Ludzie spadają za granicę za pracą, bo tu nie da się żyć.
Banan napisał(a):
Qrfa polowa ludzi z UM albo i okolo i przyciagamy przedsiebiorcow a jak chcesz co zalatwic w MPGM czy urzedzie to robią Ci pod góre ehhh
Komentarze