Fotoradar na "zakręcie mistrzów”
15-12-2021, 09:58 Joanna Oreł
Co wypadek lub kolizję wracał temat fotoradaru na tzw. zakręcie mistrzów na rudzkim odcinku Drogowej Trasy Średnicowej. W końcu urządzenie zostało zamontowane i na dniach powinno zostać uruchomione. Czy to ograniczy liczbę zdarzeń drogowych na łuku przed zjazdem na Nowy Bytom i Chebzie, jadąc w kierunku Katowic?
Z policyjnych statystyk wynika, że w latach 2016-2020 na tzw. zakręcie mistrzów w Rudzie Śląskiej odnotowano ponad 240 zdarzeń drogowych (najwięcej w 2017 r. – 83). Dochodziło do nich głównie podczas deszczowych dni. Aby ograniczyć liczbę wypadków i kolizji, na zakręcie najpierw wprowadzono ograniczenie prędkości do 80 km/h, a następnie ustawiono znak ,,czarny punkt” oraz zainstalowano znaczniki ledowe. Mimo tego kierowcy często lądowali na barierkach lub odbijali się od murów wiaduktu. Nie pomogły apele miasta i policji do Inspekcji Transportu Drogowego o montaż urządzenia, więc w końcu władze Rudy Śląskiej zawnioskowały do Rady Miasta we wrześniu tego roku o zabezpieczenie w budżecie miasta środków na zakup i montaż fotoradaru.
I tak, 7 grudnia został zamontowany maszt wieżowy do fotoradaru oraz zostało wykonane przyłącze elektryczne, a w kolejnym tygodniu zainstalowano urządzenie do pomiarów prędkości. – Jednak przed wprowadzeniem go do użytku musi zostać skonfigurowane z systemem CANARD GITD oraz muszą zostać przeprowadzone testy – przekazał Adam Nowak, rzecznik prasowy rudzkiego magistratu.
Wykonawca ma czas na uruchomienie fotoradaru do 20 grudnia. Obsługą i konserwacją urządzenia zajmować się będzie Inspekcja Transportu Drogowego.
Komentarze