Fotografia jako narzędzie odkrywania świata
23-07-2025, 11:25 Tekst i foto: BL
W lipcu i sierpniu 2025 roku młodzież z Rudy Śląskiej, Bytomia, Chorzowa i Świętochłowic ma okazję uczestniczyć w wyjątkowych warsztatach fotograficznych, organizowanych przez Śląski Inkubator Przedsiębiorczości. Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Laboratoria czwartej przyrody: aktywizacja społeczności lokalnych w kierunku zielonej transformacji i rozpoznawania lokalnego dziedzictwa antropocenu”, który łączy edukację, ekologię i lokalne dziedzictwo.
Uczestnicy uczą się nie tylko technik fotografii mobilnej i plenerowej, ale także poznają wartość dziedzictwa poprzemysłowego i ideę „czwartej przyrody” – tej, która wyrasta na styku natury i działalności człowieka. Warsztaty są bezpłatne, a prowadzący – pasjonat fotografii i edukator – pokazuje, jak za pomocą obiektywu można opowiadać historie, które poruszają i inspirują. – Fotografować można wszystkim, ale patrzeć trzeba umieć – mówi Kamil Jurczyński, grafik, fotograf i wykładowca, który prowadzi warsztaty dla młodzieży w ramach projektu „Laboratoria czwartej przyrody (...)”. Z uczestnikami nie tylko rozmawia o ISO, kompozycji i światłocieniu, ale uczy ich uważności na faktury, kolory i detale, które opowiadają własne historie. O tym, dlaczego dobry aparat to nie wszystko, a dobre zdjęcie to sztuka obecności – rozmawiamy właśnie z nim.
– Jak wyglądają pierwsze kroki uczestników warsztatów?
– Zajęcia zaczynamy od teorii, a przede wszystkim od podstaw. Skupiamy się m.in. na takich aspektach jak ISO – to jeden z kluczowych parametrów w fotografii. Bez jego zrozumienia trudno mówić o świadomym robieniu zdjęć. Potem przechodzimy do kompozycji i poznajemy wpływ barw – jak poszczególne kolory oddziałują na siebie. Po teorii czas na praktykę – ale też zabawę! Chcę, by nauka była przyjemna i nie ograniczała się jedynie do sztywnych zasad.
– A co z wyborem sprzętu – aparat czy telefon?
– Niedawno pojawiła się kampania z billboardami, na których widniały zdjęcia zrobione telefonem Huawei P30 - efekto naprawdę zaskakujący! Ale mimo rozwoju technologii osobiście stawiam na aparat. Lustrzanka czy aparat cyfrowy zawsze się obronią jakością. Choć tak napradę... najlepszy aparat to ten, który mamy przy sobie. To, czym robimy zdjęcie, nie jest najważniejsze - liczy się uchwycenie chwili. Kiedyś spierałem się o to, czy lepszy sprzęt równa się lepsze zdjęcia.Dziś wiem, że to obecność i uważnoś są najważniejsze.
– Czyli kluczowe jest nie narzędzie, a spojrzenie fotografa?
– Dokładnie tak. Trzeba umieć dostrzegać to, czego inni nie widzą. Na zajęciach spacerowaliśmy po budynku Inkubatora i fotografowaliśmy fakturę ścian. Dzięki temu uczestnicy zauważyli detale, które normalnie umykają. To doskonałe ćwiczenie wyobraźni i zmysłu obserwacji – a właśnie to jest esencją dobrego fotografowania.
Nabór na warsztaty fotograficzne wciąż trwa. Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Laboratoria czwartej przyrody: aktywizacja społeczności lokalnych w kierunku zielonej transformacji i rozpoznawania lokalnego dziedzictwa antropocenu”. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona.
Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się pod numerem telefonu 536 260 531 lub (32) 342 22 30 wewnętrzny 111, a także mailowo, pisząc na adres: laboratoria10.24
@inkubatorsl.pl.
Kamil Jurczyński – grafik, fotograf i wykładowca. Absolwent Technikum im. E. Abramowskiego oraz studiów z grafiki komputerowej na WSTI w Katowicach, gdzie obronił dyplom z wyróżnieniem. Jego dyplom to autorska książka artystyczna, w której połączył różnorodne techniki projektowe: fotografię, ilustrację, grafikę oraz typografię. Twórca artystycznych sesji zdjęciowych publikowanych m.in. . w VOGUE Italia Photovogue, The Boulevard Magazine czy MARIKA Media Magazine. Specjalizuje się w postprodukcji cyfrowej i projektach multimedialnych. Jako edukator prowadzi warsztaty fotograficzne i szkolenia z obsługi programów graficznych, dzieląc się wiedzą z młodymi twórcami.
Komentarze