Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Ferie za nami

12-02-2012, 14:06 Administrator WR

Dwa tygodnie zimowej laby minęły błyskawicznie. Od poniedziałku uczniowie z powrotem zasiądą w szkolnych ławkach. Dziś krótkie podsumowanie ferii w mieście.

Ponad 150 dzieci skorzystało z oferty zimowiska „Zdobywcy Szczytów” przygotowanego przez Szkołę Podstawową nr 23 w Bykowinie. Były dni, że liczba ta sięgała 200, kiedy do swoich rówieśników dołączali uczestnicy zimowiska organizowanego przez „In-ny Dom Kultury” z Kochłowic. Tak było na przykład podczas Zimowej Olimpiady Sportowej. Skok w dal w gumowych butach, tor przeszkód, przeciąganie szarfy na czas, rozgrywki w dwa ognie (dla dziewczyn) oraz turniej halowej piłki nożnej (dla chłopców) – to niektóre z dyscyplin w jakich mogli spróbować sił uczestnicy zimowiska. Do zabawy włączyli się także nauczyciele.

– Poprzebieraliśmy się w różne zabawne stroje, powyciągaliśmy z szaf i piwnic różne sprzęty. Dzieci miały zgadnąć jaką zimową dyscyplinę sportu reprezentujemy – mówi Brygida Kiełtyka, kierownik zimowiska.

Inną z atrakcji ferii w SP nr 23 było spotkanie z kabaretem „Mumio” (to ci od kultowej serii reklam pewnej sieci telefonii komórkowej). – Normalni, zwyczajni ludzie. Bez żadnego gwiazdorstwa – zgodnie podkreślali jego uczestnicy.

Jak co roku, ciekawą ofertę dla dzieci przygotowały dwie największe rudzkie placówki kulturalne: Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty oraz Dom Kultury w Bielszowicach. – Zimowisko wyszło rewelacyjnie. Codziennie mieliśmy komplet, czyli 40 dzieci. Nawet siarczysty mróz nam nie przeszkodził. Dzieci na długo zapamiętają na pewno wizytę w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie. Oprócz zobaczenia ciekawych eksponatów, miały tam okazję spróbować tradycyjnej japońskiej herbaty – mówi Grażyna Skuczeń, specjalista ds organizacji imprez w DK Bielszowice.

Tradycyjnie na brak zainteresowania zimowymi propozycjami dla najmłodszych nie mogli również narzekać w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty. – Nasze zimowisko łączyło elementy zabawy i nauki. Dzieci poznały tajniki pieczenia chleba podczas wizyty w chacie chlebowej w Górkach, pojechały na seans do Planetarium Śląskiego, miały warsztaty twórczego myślenia z panią psycholog, zwiedziły też naszą zabytkową drukarnię – mówi Patrycja Ryguła – Mańka, specjalista ds marketingu MCK.

Dzieci spędzały również ferie na sportowo. Zachęcały do tego specjalne promocje na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. – Przez dwa tygodnie z lodowiska w Orzegowie skorzystało 2204 dzieci, a w Nowym Bytomiu – 833 – informuje Aleksandra Poloczek, kierownik Działu Imprez. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także miejskie baseny kryte. 1427 sprzedanych biletów robi wrażenie.Komentarze