Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Europejski Dzień Logopedy w rudzkiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

08-03-2023, 11:44 Joanna Oreł

Corocznie 6 marca obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy. Ma on za zadanie uhonorować wszystkich pracujących nad dykcją, wymową i poprawnym wysławianiem się. Jego celem jest dodatkowo pokazanie rodzicom, że prawidłowo rozwinięta mowa jest podstawą opanowania umiejętności czytania i pisania oraz jak ważna jest wczesna konsultacja i terapia u specjalisty. Przy okazji tego święta już po raz siedemnasty Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Rudzie Śląskiej-Bykowinie zorganizowała Dzień Bezpłatnych Diagnoz Logopedycznych.

W sobotę, 4 marca, w rudzkiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej odbyły się konsultacje logopedyczne połączone z możliwością omówienia problemów dziecka także z psychologiem i pedagogiem. Do logopedów zgłosiło się ponad 20 osób, dwie osoby na konsultacje psychologiczno-pedagogiczne, a także sześć osób na przesiewowe badania słuchu i wzroku. – Każdego roku zgłaszają się chętni, którzy chcą skonsultować głównie zaburzenia mowy czy problemy artykulacyjne, ale również problemy psychologiczne – rozwojowe i wychowawcze – mówi Maciej Liebich, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rudzie Śląskiej. – Problemy te z roku na rok zmieniają się. Dzieci mają większe trudności z wymową. Obserwujemy, iż liczba dzieci, które mają problemy z wymową, stale wzrasta i to mimo większej dostępności pomocy logopedycznej w placówkach oświatowych i poza nimi – dodaje.

– Występuje większa złożoność wad wymowy. W związku z tym praca logopedy jest szersza, wymagająca większego nakładu czasu i pracy w stosunku do jednego dziecka – tłumaczy Aleksandra Majchrowicz, neurologopedka i organizatorka Dnia Bezpłatnych Diagnoz Logopedycznych w Poradni. – Z biegiem lat dzieci zniekształcają głoski nie tylko ze względu na sposób artykulacji, ale i na miejsce artykulacji, czyli obserwujemy zaburzenia sprawności motorycznej i kinestetycznej jamy ustnej. Dzieje się tak dlatego, że podajemy dzieciom coraz bardziej homogenizowane pożywienie. Wszystko jest miękkie, dzieci nie muszą gryźć ani otwierać szeroko buzi – dodaje Majchrowicz. Dodatkowo, jak tłumaczą specjaliści, najmłodsi są stymulowani mediami i stają się obserwatorami, a nie uczestnikami sytuacji społecznych, a to jest podstawą zaburzeń komunikacji.

W tym roku organizatorzy przeprowadzili również „Logopedyczny Konkurs Plastyczny”, który przeznaczony był dla dzieci uczestniczących w zajęciach logopedycznych w PPP. – Ideą było nadanie specjalnej wagi ćwiczeniom logopedycznym, rozwijanie słownictwa i poszerzenie kompetencji językowej dzieci. Ponadto konkurs stanowił doskonałą okazję do wspólnej zabawy z rodzicami. Do pracy włączyły się dzieci, które stworzyły cudowne prace – tłumaczy Małgorzata Ogórek, organizatorka konkursu.

Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest 6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Data tego wydarzenia związana jest z założeniem Komitetu Łącznikowego Terapeutów Mowy Unii Europejskiej we Francji w 1988 roku. Ostatecznie pomysłodawcą święta była w 2004 roku organizacja CPLOL, zrzeszającą logopedów i terapeutów językowych z całej Europy. Jego celem było podniesienie rangi terapeutów mowy oraz zwrócenie uwagi na problemy w komunikowaniu się, które występują bez względu na kraj pochodzenia. W Polsce Europejski Dzień Logopedy obchodzimy dopiero od 2007 roku.


Komentarze