Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Erasmus+ to ich drugie życie

28-12-2022, 11:59 Joanna Oreł

W tym roku mija 15 lat, odkąd w Zespole Szkół nr 4 im. Piotra Latoski na Czarnym Lesie realizowane są edukacyjne projekty unijne. Okazją do rozpoczęcia obchodów tego święta było piątkowe (16.12) spotkanie w Miejskim Centrum Kultury „Impresje z Faro”, podczas którego upowszechniano Projekt Akredytacji Erasmus+ realizowany w ZS nr 4 oraz podsumowano tegoroczne staże zawodowe uczniów w Portugalii.

8-osobowa grupa uczestniczyła w stażach zawodowych w portugalskich firmach z branży logistycznej, mechatronicznej oraz w studio nagrań. Młodzież poznawała język portugalski, wdrażała się zawodowo i poznawała kulturę regionu Algarve ze stolicą w Faro. Grupa odwiedziła atrakcje Lizbony, Lagos, Albufeirę i Benagil, a w drodze powrotnej była okazja do zwiedzenia hiszpańskiej Sewilli.

– Uczniowie nabrali dużej samodzielności w trakcie miesięcznego pobytu, a pierwsze doświadczenia w pracy za granicą niewątpliwie wpłyną korzystnie na ich rozwój zawodowy u progu kariery. Nadmienić można, że wiosną poprzednia, 10-osobowa grupa, tym razem naszych absolwentów, realizowała podobny program w irlandzkim Cork. „Impresje z Cork” odbyły się we wrześniu bieżącego roku w szkole – mówi Jarosław Jabłoński, koordynator projektów UE w ZS nr 4.

W ciągu 15 lat projektów, takich jak Leonardo Da Vinci, Erasmus+, PO WER i Europejski Fundusz Społeczny, szkoła zrealizowała dziesięć dużych zadań, z których większość dotyczyła wyjazdów uczniów na praktyki zagraniczne – m.in. do Irlandii, Włoch, Wielkiej Brytanii i ostatnio do Portugalii, ale również nauczycieli, którzy szkolili się metodycznie i językowo w takich krajach jak Włochy, Hiszpania, Irlandia, Wielka Brytania i Malta.

Działania te dostrzegła Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie, która przyznała koordynatorowi projektów UE w Zespole Szkół nr 4 ogólnopolski tytuł Edu-Inspiratora Roku 2017 w kategorii Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Z kolei w ubiegłym roku szkoła otrzymała akredytację narodowej agencji w programie Erasmus+. – Bardzo ważnymi projektami w rozwoju szkoły były projekty stworzenia szkolnego studia nagrań na potrzeby uruchomienia kierunki technika realizacji nagrań i nagłośnień oraz projekt miękki dla tego zawodu pt. „Program Aktywizacji Zawodowej Technika Realizacji Nagrań i Nagłośnień” w latach 2018-2021 – podsumowuje Jarosław Jabłoński.

Przez 15 lat w ZS nr 4 zrealizowano dziesięć unijnych projektów edukacyjnych, w których uczestniczyło 241 uczniów i 20 opiekunów. Odwiedzili oni w sumie sześć krajów. Ponadto w tym czasie w szkole powstały dwie nowe pracownie do nauki zawodu.


Komentarze