Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

ENERIS zaprasza mieszkańców Rudy Śląskiej do rozmów

02-06-2016, 11:51 admin

Punkt konsultacyjny, prezentacja raportu oddziaływania na środowisko, panel ekspertów czy Lokalne Forum Dialogu z mieszkańcami to tylko niektóre z działań przygotowanych na czerwiec w związku z planowaną budową Ekologicznego Centrum Odzysku (ECO) w Rudzie Śląskiej.

Niedawno Grupa ENERIS ogłosiła, że zamierza stworzyć w Rudzie Śląskiej Ekologiczne Centrum Odzysku, które stanie się centralną częścią nowej strefy inwestycyjnej przy Drogowej Trasie Średnicowej, na granicy Nowego Bytomia, Rudy Południowej i Chebzia. - Projekt zostanie przeprowadzony w rzetelnym dialogu z mieszkańcami. Dołożymy wszelkich starań, aby przekazać jak najwięcej informacji i odpowiedzieć na pytania mieszkańców - mówi Grzegorz Maj, członek zarządu ENERIS.

Przez cały maj w Rudzie Śląskiej trwały badania z zakresu diagnozy społecznej. Socjologowie przeprowadzili szereg wywiadów z liderami opinii oraz zorganizowali badania fokusowe z udziałem mieszkańców miasta. W najbliższych dniach odbędą się również spotkania tematyczne z przedstawicielami środowisk: nauczycieli, seniorów oraz osób duchownych z Rudy Śląskiej. Wszystko to w celu zidentyfikowania najważniejszych potrzeb, obaw i oczekiwań przyszłych sąsiadów ECO.

Na początku czerwca w Rudzie Śląskiej zostanie uruchomiony punkt konsultacyjny, w którym mieszkańcy będą mogli zapytać o szczegóły inwestycji. Dla mieszkańców zostanie również przygotowana wystawa tematyczna oraz prezentacja raportu oddziaływania inwestycji na środowisko. Odbędzie się także panel ekspertów, w trakcie którego autorytety naukowe z dziedzin ekologii czy termotechniki odpowiedzą na najbardziej skomplikowane pytania związane z inwestycją ECO. - Swoją postawą w ostatnich latach Urząd Miasta przyzwyczaił mieszkańców Rudy Śląskiej, że mogą współdecydować o najważniejszych inwestycjach w mieście. Pełna transparentność i chęć współpracy z lokalnymi społecznościami to także kierunki działania wpisujące się w filozofię ENERIS, dlatego rozmowę z mieszkańcami będziemy prowadzić tak wieloma kanałami. Chcielibyśmy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące ECO. Mamy nadzieję, że dzięki temu zyskamy silnego partnera w postaci najbardziej zaangażowanych mieszkańców Rudy Śląskiej – mówi Grzegorz Maj.

Istotnym elementem współpracy z mieszkańcami Rudy Śląskiej będzie Lokalne Forum Dialogu, którego zadaniem będzie między innymi wypracowanie formy zagospodarowania części terenu 16 hektarowej działki, na której ma powstać inwestycja. - Wychodzimy z założenia, że to mieszkańcy Rudy Śląskiej najlepiej wiedzą, jakie są ich potrzeby i jak chcieliby spożytkować udostępnioną przestrzeń: czy na miejsce rodzinnych spotkań, czy na plac zabaw, a może na rekreację i sport – podkreśla Grzegorz Maj.

WAŻNE TERMINY DLA MIESZKAŃCÓW:

2 czerwca
Punkt konsultacyjny Ekologicznego Centrum Odzysku MCK w Rudzie Śląskiej, sala konferencyjna, ul. Niedurnego 69, godziny: 15.00-19.00

2-9 czerwca
Wystawa: Ekologiczne Centrum Odzysku w Rudzie Śląskiej MCK w Rudzie Śląskiej, sala konferencyjna, ul. Niedurnego 69

8 czerwca
Punkt konsultacyjny Ekologicznego Centrum Odzysku MCK w Rudzie Śląskiej, sala bankietowa ul. Niedurnego 69, godziny: 15.00-19.00

Prezentacja raportu oddziaływania na środowisko, panel ekspertów, Lokalne Forum Dialogu – terminy i miejsce wydarzeń zostaną opublikowane na stronie www.eneris-rudaslaska.pl.


***
O ECO Ruda Śląska:
Ekologiczne Centrum Odzysku (ECO) to zaawansowana technologicznie elektrociepłownia pozwalająca na jednoczesne wytwarzanie w tzw. trigeneracji energii elektrycznej, ciepła i chłodu na bazie paliwa odnawialnego pochodzącego z odpadów resztkowych i osadów.

Inwestycja, której centrum jest ECO, oznacza rocznie blisko 1,3 mln zł wpływów do kasy miejskiej z tytułu podatków. Centrum przyniesie Rudzie Śląskiej nowe możliwości przyciągania inwestorów oraz przyczyni się do rozwoju innowacyjnych branż. Dla Mieszkańców nowy obszar inwestycyjny oznacza uprządkowanie zaniedbanego terenu leżącego odłogiem oraz przeznaczenie fragmentu przestrzeni na ich potrzeby, a także nowe miejsca pracy oraz ekologiczne źródło energii elektrycznej i ciepła. Do nowych terenów inwestycyjnych będzie prowadził specjalnie zaprojektowany, bezkolizyjny zjazd z DTŚ, umożliwiający prowadzenie ruchu bez utrudnień dla mieszkańców. Projekt architektury ECO zakłada nawiązania do regionalnej architektury oraz wykorzystanie elementów przyrody, takich jak ogrody wertykalne czy dachowe.


Komentarze


09-06-2016, 14:22
Mieszakniec napisał(a):

Tylko ciekawe kiedy z nami rozmawiano jak do mnie, sąsiadów czy znajomych nikt nie przyszedł, a mieszkamy w najbliższym sąsiedztwie tej całej spalarni. Takie mydlenie oczu.

02-06-2016, 21:49
Orzeł napisał(a):

Chyba komuś się w głowie pomieszało że chce coś takiego w środku miasta budować, rozumiem że kasa dla miasta ale ja też zainwestowałem...w mieszkanie na kredyt...i to nie po to aby teraz przez resztę życia mnie i moje dzieci podtruwano!!! Jedno jest pewne ... będzie śmierdziało, będą zwozić śmieci z całego śląska, składować je, spalać, a tak zwane osadniki to ogromne baseny z szambem z którego fiołkami nie pachnie! Jak to będą chcieli budować to spłacam kredyt i sprzedaje mieszkanie zanim ceny tu spadną, niech urzędasy sobie tu sami mieszkają!