Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Ekologiczne rozmowy na szczycie

14-12-2018, 13:06 Joanna Oreł

Szczyt klimatyczny w Katowicach dobiega końca. Podczas niego nie zabrakło rudzkich akcentów. Rudzianka Alicja Kuczera to dyrektor zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, która uczestniczyła podczas COP-u w spotkaniach m.in. na temat tzw. zielonych budynków.

Szczyt klimatyczny ONZ, czyli tzw. COP (Conference of the Parties) to globalne konferencje, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Uczestniczyła w nich. Alicja Kuczera, która m.in. prowadziła panel ekspercki dotyczący gospodarki obiegu zamkniętego.
Jak podkreśla rudzianka, w budowie tzw. zielonych budynków na razie przoduje branża biurowa. - W naszym kraju wygląda to bardzo różnie. Osobiście jako rodowita rudzianka i lokalna patriotka ubolewam nad tym, że na Śląsku jest tak mało tego typu budynków, ale też ogółem w całej Polsce jest ich ok. 600 certyfikowanych budynków - podkreśla Alicja Kuczera.

Jednak okazuje się, że nie tylko nowo budowane budynki mają szansę być ekologicznymi. - Sami możemy zrobić bardzo dużo. Przede wszystkim trzeba zacząć od poszerzenia swojej świadomości odnośnie tego, ile zużywamy energii oraz jak ją zużywamy, bo dzięki temu możemy zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie. Kolejna ważna rzecz to oszczędność wody, która jest naszym najcenniejszym zasobem, a my nadal nie potrafimy jej oszczędzać. Musimy walczyć także ze smogiem między innymi, korzystając z dofinansowań na wymianę źródła ciepła, czy na termomodernizację budynków – wylicza Alicja Kuczera.

Podczas tegorocznej edycji szczytu klimatycznego w Katowicach uczestniczyło ok. 20 tysięcy gości ze 190 krajów. Dotychczas Polska dwukrotnie była gospodarzem COP-u – w 2008 roku w Poznaniu oraz w 2013 roku w Warszawie. Na Śląsku szczyt odbył się po raz pierwszy.


Komentarze