Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Egzamin, który zadecyduje o przyszłości

04-05-2018, 12:23 Joanna Oreł

Ponad 700 maturzystów z Rudy Śląskiej przystąpiło do egzaminu dojrzałości. Na początek - matura z języka polskiego. Uczniowie mieli za zadanie na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa napisać rozprawkę o tym, czy „Tęsknota buduje czy niszczy?”. Egzaminy z wszystkich przedmiotów potrwają przez kilka tygodni.

Ostatnie chwile przed maturą to już nie czas na naukę, ale tak naprawdę zastanawianie się nad tym, z czym za kilka godzin przyjdzie się zmierzyć. – Obstawiam, że w tym roku tematyka matury z języka polskiego będzie dotyczyła wojny, dlatego, że w tym mamy 100. rocznicę odzyskania niepodległości – mówiła przed egzaminem Martyna Gruchel, maturzystka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5.

Główne polecenie tegorocznej matury z języka polskiego dotyczyło jednak zupełnie innego tematu. Uczniowie mieli za zadanie na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa napisać rozprawkę na temat tego, czy „Tęsknota buduje czy niszczy?”. Drugie zadanie, jakie do wyboru mieli uczniowie, dotyczyło analizy wiersza Ernesta Brylla pt. „Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają”. W poniedziałek uczniowie zmierzą się z kolei z egzaminem z matematyki, a we wtorek z językiem angielskiem. Następnie rozpoczną się matury z przedmiotów dodatkowych. – Oprócz obowiązkowych przedmiotów zdaję także fizykę i dopiero od wyników zależy, jaki kierunek dalej wybiorę – mówił Artur Staśków, uczeń ZSP nr 1. – Uczniowie patrzą na to, co im będzie potrzebne na studiach. Są osoby, które przystępują od razu do matury rozszerzonej, ponieważ analizują, co im będzie potrzebne do dostania się na studia. Inni wracają do nas, by później zdać rozszerzenie, a niektórzy zdają maturę i dopiero później zastanawiają się nad tym, co dalej – mówi Robert Ślusarski, dyrektor ZSP nr 1.

Jak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przedmioty dodatkowe na poziomie rozszerzonym, które uczniowie w tym roku wybierli najczęściej to: język angielski (53,8% zdających), geografia (26,7% zdających) matematyka (25,5% zdających), język polski (20% zdających) biologia (18,4% zdających), chemia (10,2% zdających), wiedza o społeczeństwie (8,4% zdających) fizyka (7,8% zdających), historia (7,6% zdających) oraz informatyka (3,3% zdających). – Szkoły średnie w naszym mieście kształcą uczniów na bardzo wysokim poziomie, są to często laureaci oraz uczestnicy wielu olimpiad przedmiotowych. Wierzę, że świetnie uda wam się napisać egzamin, a następnie dostać na wymarzony kierunek studiów – podkreśla Anna Krzysteczko, wiceprezydent miasta odpowiadająca m.in. za oświatę.


Komentarze