Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Dzikim kąpielom mówią stop

17-07-2018, 11:06 Agnieszka Lewko

Już po raz 14. ruszyła akcja „Bezpieczne  wakacje – Mandat zaufania”. Rudzcy strażnicy miejscy od początku wakacji kontrolują miejsca, w których znajdują się tzw. dzikie kąpieliska i wręczają mandaty zaufania, czyli karty, które upoważniają do jednorazowego skorzystania z kąpieliska w Nowym Bytomiu.

Mandaty zaufania ostrzegają o czyhających niebezpieczeństwach na kapiących się w niestrzeżonych akwenach, a tym samym uprawniają do bezpłatnego korzystania z kąpieliska należącego do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Ratowników w Nowym Bytomiu, gdzie można korzystać z kąpieli wodnych i słonecznych pod czujnym okiem profesjonalnie wyszkolonej służby ratowniczej – zaznacza Marek Partuś, komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej. – Mandat zaufania można dostać tylko raz. Jeśli ktoś zostanie powtórnie przyłapany na kąpieli na niestrzeżonym akwenie wodnym, może się to dla niego skończyć nałożeniem mandatu karnego, którego kwota może wynosić do 250 zł lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu – dodaje.

Mandat zaufania jest czymś w rodzaju pouczenia i tym samym ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwem, które czeka na osoby kąpiące się w niedozwolonych miejscach, czyli stawach, gliniankach i zalewiskach. Jak się okazuje, najczęściej oblegany przez rudzian jest staw przy ul. Goduli. Pod koniec czerwca strażnicy miejscy przeprowadzili wstępną kontrolę dzikich kąpielisk wraz z pracownikami rudzkiego WOPR-u,  a wraz z rozpoczęciem wakacji jest to zadanie, które należy do stałych obowiązków patroli prewencyjnych oraz dzielnicowych. – Już od roku 2005 funkcjonariusze Straży Miejskiej wraz z ratownikami Śląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Oddziału Miejskiego Ruda Śląska oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu  i Rekreacji w Rudzie Śląskiej wspólnie realizują ten projekt – przypomina Marek Partuś. – Istotne jest, że współpraca Straży Miejskiej z ratownikami Śląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Oddział Miejski Ruda Śląska w znaczny sposób ogranicza liczbę nieszczęśliwych wypadków na akwenach strzeżonych i niestrzeżonych w mieście – dodaje.

W 2017 roku rudzcy strażnicy miejscy wystawili 77 mandatów zaufania, natomiast w 2016 roku 72, a w 2015 roku – 89.


Komentarze