Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Dziki problem Halemby

09-10-2018, 09:27 UM Ruda Śląska

Dziki podchodzące coraz bliżej posesji o każdej porze dnia - to jeden z tematów, który najczęściej pojawiał się podczas dzisiejszego spotkania władz Rudy Śląskiej z mieszkańcami Halemby. Zwracano też uwagę na utrudnienia w ruchu i deficyt miejsc parkingowych. - Spotkania w dzielnicach organizujemy regularnie od ośmiu lat. Odbywają się one dwa razy do roku. Dzisiejsze zebranie w Halembie było ósme w trwającym obecnie cyklu – informuje prezydent Grażyna Dziedzic.

Dziki cały czas pojawiają się na naszych osiedlach i to już nawet w dzień – alarmowali zaniepokojeni halembianie podczas dzisiejszego spotkania w dzielnicy. -W sytuacji, kiedy pojawią się dziki bardzo proszę o telefon do Straży Miejskiej lub do Wydziału Zarządzania Kryzysowego. Musimy mieć takie informacje, ponieważ sukcesywnie wydajemy decyzje o odstrzale dzików – apelował wiceprezydent Krzysztof Mejer. - W ostatnich trzech latach odstrzeliliśmy w całym mieście 200 sztuk tych zwierząt. Jest decyzja na odstrzał kolejnych, dlatego gdy dostaniemy sygnał, to myśliwy podejdzie i na nie zapoluje. Niedawno w okolicy ul. Chłopskiej dokonano odstrzału i od tamtej pory nie mamy już sygnałów o pojawiających się w tej okolicy dzikach – dodał wiceprezydent Mejer. 

Ważnym problemem dla tej południowej dzielnicy miasta są utrudnienia w ruchu na głównej arterii. – Mieszkańcy Halemby II mają problem z wyjazdem z osiedla, a ulica 1 Maja jest często zakorkowana – skarżyli się mieszkańcy. – Zdajemy sobie sprawę z tej sytuacji, dlatego myślimy o wytyczeniu alternatywnej drogi do ul. 1 Maja, tzw. obwodnicy Halemby i wydłużeniu trasy N-S do granic miasta – wyjaśniał wiceprezydent Krzysztof Mejer. - Jednak na razie priorytetem jest dokończenie trasy N-S i ustalenie jej przebiegu w kierunku północnym – dodał.  - Po zakończeniu tej inwestycji i wykonaniu czwartego etapu połączona zostanie autostrada A4 i Drogowa Trasa Średnicowa. Trasa poza łącznikiem przejmie też funkcję ul. 1 Maja, czyli drogi wojewódzkiej nr 925, przebiegającej w zwartej zabudowie – podkreślała prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Wiele pytań dotyczyło wytyczenia miejsc parkingowych na osiedlach. – To duży problem, ponieważ tam, gdzie nie ma terenów miasta, nie możemy inwestować i budować parkingów. Tam, gdzie to możliwe, udostępnimy działki miejskie na parkingi dla mieszkańców, m.in. w rejonie ulicy Racławickiej i Kosynierów -  powiedział wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Mieszkaniec ulicy Śmiłowickiej zwrócił uwagę na problem parkowania wzdłuż tej ulicy jak i na uciążliwy ciężki transport firmy zajmującej tereny po byłej piekarni Gigant. – Dziękujemy za sygnał. Przyjrzymy się działalności tej firmy oraz problemowi parkowania na tej ulicy – zapewniała prezydent miasta Grażyna Dziedzic. 

Tradycyjnie podczas spotkania rozmawiano także o aktualnie realizowanych w dzielnicy inwestycjach. Władze miasta poinformowały, że główne zadania inwestycyjne realizowane w tym roku w Halembie związane są z modernizacją infrastruktury drogowej. Na ten cel zostało przeznaczonych ponad 4 mln zł. Warto dodać, że wykonany został II etap modernizacji drogi dojazdowej do budynków przy ul. 1 Maja 7 i Olszynowej 2-4,  trwa rozbudowa ulicy Mazurskiej (2,5 mln zł) oraz budowa drogi dojazdowej do zbytych nieruchomości przy ul. Solidarności (1,4 mln zł). Dodatkowo trwają prace nad opracowaniem dokumentacji projektowej na wykonanie rozbudowy ul. Podlaskiej oraz ulic Nowy Świat i Halembskiej.

Poza tym miasto ogłosiło przetarg na modernizację oświetlenia ulicznego przy ul. Junaków, Chłopskiej, Świętojańskiej, Jutrzenki i Dziewanny. Modernizacja będzie polegała na wymianie betonowych słupów oświetleniowych z oprawami sodowymi na słupy aluminiowe z oprawami energooszczędnymi typu LED.

Ważną inwestycją dotyczącą nie tylko Halemby będzie modernizacja hali widowiskowo–sportowej przy ul. Kłodnickiej. – Obecnie trwa procedura przetargowa na realizację pierwszego etapu modernizacji. Od podpisania umowy zwycięzca przetargu będzie miał 8 miesięcy na wykonanie inwestycji – mówiła prezydent Grażyna Dziedzic. Przedsięwzięcie obejmie wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz wykonanie docieplenia ścian zewnętrznych, docieplenia dachu, odwodnienia połaci dachowej, wykonanie robót elektrycznych zewnętrznych, instalacji odgromowej, nowego podjazdu dla niepełnosprawnych i wybudowanie windy.

Z kolei ze środków budżetu obywatelskiego został zmodernizowany plac zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 39 przy ul. Sokolskiej 6. Obok nowych ławek i urządzeń powstało tam miniboisko.

Ostatnie spotkanie z mieszkańcami w ramach jesiennej tury odbędzie się w czwartek, 11 października o godz. 17:00 w Domu Kultury w Bielszowicach.


Komentarze