Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Dzień włoski w Zespole Szkół nr 5

31-01-2018, 09:39 Zespół Szkół nr 5

W czwartek 25 stycznia w Zespole Szkół nr 5 w Rudzie Ślaskiej na Wirku wiele się działo. Szkoła zorganizowała dzień nauki i zabawy w konwencji weneckiego karnawału. Gościliśmy uczniów klas gimnazjalnych z SP 2, z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2, SP 24, SP 27 , SP 16 i ZSO nr 3.

Uczniowie mogli wysłuchać ciekawej prelekcji historycznej pana Jerzego Sadowskiego "Fortyfikacje w obronie niepodległości II Rzeczypospolitej".
Następnie zaprezentowała się firma ENERGOPROJEKT KATOWICE, z którą szkoła nawiązała współpracę. Jednym z obszarów działania firmy jest energetyka konwencjonalna i niekonwencjonalna. Bogate doświadczenie firmy w tym obszarze przedstawiła pani Aneta Szubert oraz pracujący w firmie od kilku lat Patryk Kania - absolwent naszej szkoły, czyli Technikum nr 3.

Opowiadał on młodszym kolegom, że warto się uczyć i podnosić swoje kwalifikacje i kompetencje zawodowe. Ponadto podczas tego spotkania zostały omówione kwestie motywacji oraz jakie bodźce pobudzają ludzi do działania.T rener - pan Piotr Bukartyk, przedstawił prezentację motywacyjną: Z energią w nowy rok. Uczniowie zostali zapoznani z czynnikami, które wyzwalają w nas energię do działania.

Firma ENERGOPROJEKT przedstawiła również, jak prezentowała się na Targach Power Gen w Mediolanie. Bardzo ciekawym punktem programu dnia była prezentacja Bolonii okiem pani Katarzyny Jadwiszczok studentki weterynarii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Odbyła ona już kilkumiesięczną praktykę zawodową we Włoszech w ramach projektu Erasmus + dla studentów, więc nasi goście i uczniowie mogli niejako z pierwszej ręki dowiedzieć się, jacy są Włosi i jaki styl życia prezentują . Wiadomości te były tym bardziej cenne, że właśnie do Włoch wyjeżdżają nasi uczniowie w maju bieżącego roku na praktykę zawodową w ramach projektu "Nasze zawody mają przyszłość europejską" realizowanego w Zespole Szkół nr 5 z programu PO WER. W międzyczasie goście zwiedzali szkołę, oglądali wystawę fotograficzną z wcześniej realizowanych praktyk zagranicznych .

Na zakończenie poczęstowaliśmy wszystkich pizzą i pysznymi zapiekankami,które przygotowała szkolna kuchnia, więc były i włoskie smaki. Korytarzami szkolnymi przechadzali się uczniowie w strojach rodem z Wenecji, a także w strojach, przebraniach i maskach według własnych pomysłów.
To był pierwszy taki włoski dzień nauki i zabawy, ale na pewno nie ostatni. Stanowił ciekawe wzbogacenie oferty szkoły na przełomie semestrów.


Komentarze